روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی: کلید نجات کشور انتخابات است

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان روز پنجشنبه با نامزدان شوراهای ولسوالی دیدار کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این دیدار که در قصر گل‌خانۀ انجام شد، نیک‌بخت عارفی و ذبیح‌الله حلیمی به نمایندگی از دیگران صحبت کرده، گفتند که نامزدان نقش مهم را در آگاهی‌دهی از روند انتخابات داشتند.

وی افزود که ۴۰ درصد نامزدان شوراهای ولسوالی را بخش‌های دولتی و خصوصی تشکیل می‌دادند و شماری از آن‌ها از وظایف خود استعفا داده بودند، اما انتخابات برگزار نشد و آنان متضرر گردیدند.

آنان گفتند که شرط داشتن سند تحصیلی برای این نامزدان یک معضل را به وجود آورده بود که در بعضی ولسوالی‌ها نامزد نداشته باشیم.

نیک‌بخت عارفی و ذبیح‌الله حلیمی، از حکومت خواستند تا حیطۀ صلاحیت و امتیازات نامزدان شوراهای ولسوالی مشخص گردد و انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولسوالی باید برگزار گردد، زیرا هیچ بدیل دیگری در این زمینه وجود ندارد.

رئیس‌جمهور کشور پس از شنید صحبت‌های آنان، گفت که با نامزد شدن شما و حضورتان در عرصۀ انتخابات، آیندۀ دموکراسی روشن است. وی تاکید کرد که کلید نجات کشور انتخابات است.

رئیس‌جمهور افزود که حکومت متعهد به برگزاری انتخابات است و من شخصاً طرفدار برگزاری همزمان انتخابات شوراهای ولسوالی و ریاست‌جمهوری هستم، اما در این مورد کمیسیون انتخابات باید تصمیم بگیرد.

رئیس‌جمهور کشور گفت که خواسته های شما ضرورت به تعدیل قانون دارد و روی این تعدیل، کار می‌شود و در صورت تعدیل، امتیاز مادی نیز برای شوراهای ولسوالی ها در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: تمام کسانی که با استعفا به خاطر نامزد شدن در شوراهای ولسوالی کار خود را از دست داده اند، راه های قانونی تقرر مجدد آنان جستجو می گردد و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، روی یک طرح در این رابطه کار می کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید