روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی: پنج مرکز به منظور جلوگیری از قاچاق تولیدات خارجی ایجاد می شود

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روزچهارشنبه در ضیافت افطاری با صنعت کاران کشور شرکت کرد و خواست ها و مشکلات آنان را استماع کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد و در آن بانوی اول نیز حضور داشت، ابتدا شیرباز کمین زاده رئیس اتاق صنایع به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و از رئیس جمهور به خاطر تشویق صنعت کاران تشکر کرد و گفت که امتیازات و ترجیحی که دولت برای ما داده است، باعث تشویق صنعت کاران شده است و اکنون دولت مشتری کلان بخش خصوصی می باشد.

کمین زادگفت که امسال صنعت ۷ فیصد رشد داشته و صادرات ما به یک میلیارد دالر رسیده است و همچنان ۳۲۰۰ فابریکه در سطح کشور داریم و هموطنان به افتخار تولیدات ما را خریداری می کنند.

سپس منیژه وافق رئیس اتاق تجارت زنان صحبت کرد و پیشنهادات خویش را در زمینۀ تطبیق ارجحیت تولیدات داخلی زنان، تشویق زنان تجارت پیشه، توجه به رشد صنعت، ایجاد طرزالعمل جداگانه اجاره دادن و کرایه گرفتن جایدادهای دولتی برای زنان، آگاهی دهی برای کارمندان اجرایی، تخصیص بودجه سالانه به هر وزارت در بخش تحقیق و انکشاف، حمایت از تولیدات داخلی به خصوص در بخش صنعت لبنیات و تنظیم دونرها در بخش انکشاف بخش خصوصی به ویژه زنان بیان کرد.

رئیس جمهور غنی صحبت کرد و با ابراز امتنان از سرمایه گذاران به ویژه صنعت کاران که ابتکارات داشته اند، گفت: تقاضای من از شما این است که دولت را شریک خود بدانید و کار ما باید هدفمند باشد. رئیس جمهور کشور گفت: به هدف جلوگیری از تولیدات خارجی‌یی که به شکل قاچاق وارد افغانستان می شود، پنج مرکز در نقاط مختلف کشور ایجاد می‌شود. وی خواهان همکاری تاجران و سرمایه گذاران در این خصوص شد.

رئیس جمهور بر اداره گمرکات تاکید کرد و گفت که کرایه و اجاره زمین در طرزالعمل جدید داخل شده و تمام املاک دولتی به وزارت شهرسازی تعلق گرفته است.

رئیس جمهور به وزیر اراضی و شهرسازی هدایت داد تا زمین و املاک دولتی را به حیث وسیله تولید ثروت آماده سازد و از صنعت کاران خواست که شکایات شان را به گونه کتبی ارائه کنند.

رئیس جمهور بر هماهنگی بیشتر و رسیدن به دیدگاه مشترک میان دولت و بخش خصوصی به ویژه مخابرات، بانکداری و رسانه ها تاکید کرد و گفت که تهداب مشارکت گذاشته شده و در این عرصه ها به تحرک بیشتر نیاز است.

ممکن است شما دوست داشته باشید