روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رئیس جمهور غنی هنگام رای دهی: این انتخابات به انتخابات وحدت ملی مبدل شده است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح دیروز به لیسۀ امانی رفت و در انتخابات ریاست جمهوری، در این مرکز رای‌اش را استعمال نمود.

رئیس جمهور غنی که از سوی بانوی اول کشور و امرالله صالح معاون اول تیم انتخاباتی دولت ساز همراهی می گردید، پس از استعمال رای، گفت که شکر خداوند متعال را بجا می آورم که امروز دوام جمهوریت بر اساس رای آزاد مردم عملی می گردد. وی افزود که جمهوریت سال گذشته در قاموس ما به یک واژۀ کلیدی مبدل گردید و مردم افغانستان جمهوریت را حیاتی خواندند و بقای آن را در انتخابات می بینند.

رئیس جمهور با اشاره به تعهد ملت، به افغانستان آباد و آزاد و فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی، گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حفاظت از نظام و مردم سالاری حتی از فدا نمودن جان های شان دریغ نکرده اند، به خصوص در دو ماه گذشته بخاطر تامین امنیت انتخابات تلاش زیاد به خرچ دادند، ما به نیروهای متعهد و رضا کار خود افتخار می کنیم.

رئیس جمهور کشور به روح شهدای مبارزات انتخاباتی اتحاف دعا نموده، گفت که اکثریت شهدای ولایت پروان، هلمند، کندهار و جای های دیگر اعضای تیم دولت ساز بودند، آنان به عنوان شهدای راه آزادی در خاطرات مردم جاوید خواهند ماند. وی افزود که از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بخاطر اشتراک در انتخابات و به خصوص از آنعده نامزدانی که با تیم دولت ساز یکجا شدند، ابراز امتنان می کنم.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد، جای افتخار است که بخش بزرگ از بودجه انتخابات از بودجه دولت افغانستان تمویل شده است. وی همچنان از کشورهای اروپایی، جاپان، ایالات متحده امریکا و دیگر شرکای بین المللی بخاطر تمویل پروسه انتخابات، تشکر کرد و نقش نظارتی جامعه بین المللی، نهادهای جامعه مدنی و رسانه ها را بخاطر شفافیت در انتخابات، مهم خواند.

رئیس جمهور گفت، انتخابات امسال به انتخابات وحدت ملی مبدل شده است، با از بین رفتن بانک های رای، زمینه تمثیل ارادۀ ملی بیشتر فراهم گردیده است. وی با تاکید گفت که هیچ تخلف قابل قبول نمی باشد. تقلب عمل خلاف قانون است و جرم شمرده می شود و در قانون انتخابات به صورت واضح تعریف شده است. وی از تمام افغان ها خواست تا جلو تقلب را بگیرند.

رئیس جمهور کشور آغاز بهتر پروسه رای دهی را به مسئولین کمیسیون انتخابات مبارک عرض نمود و ابراز امید واری کرد که تا پایان روز به همین گونه ادامه یابد. وی افزود که مرجع شکایات کمسیون شکایات انتخاباتی است که به هریک از شکایات رسیدگی خواهد کرد.

رئیس جمهور غنی از حضور زنان در انتخابات قدردانی نمود و گفت که صلح اولین خواست مردم افغانستان است و انتخابات زمینه را برای تامین صلح باعزت و پایدار که خواست اساسی مردم است، فراهم می کند، طرح ما برای تطبیق آماده است و منتظر ارادۀ ملت هستیم تا صلاحیت بدهد.

رئیس جمهور کشور یکبار دیگر از تمام هموطنان بخاطر تعهد به جمهوریت و اشتراک در پروسه رای دهی، تشکر کرد و گفت که در پنج سال آینده یک حکومت با اقتدار در خدمت ملت خواهد بود و از آن نمایندگی خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید