روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رئیس جمهور غنی: نیاز است که میزان و دورنمای همکاری خویش را در عرصه مبارزه با تروریزم گسترش دهیم

هشتمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول تحت عنوان “صلح، مشارکت و رفاه” با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.

به اساس معلومات مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این کنفرانس که روز دوشنبه  در شهر استانبول کشور ترکیه برگزارشد، برعلاوۀ رئیس جمهوری، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و کشورهای اشتراک کننده و سازمان های بین المللی حضور داشتند.

رئیس جمهوری در سخنرانی خویش با تشکر از اردوغان رئیس جمهوری ، وزرا و رؤسای هیئت اشتراک کننده، گفت : ترکیه نقش بارز در بخش امنیتی افغانستان از سال ۲۰۰۱ بازی کرده ا ست و تا امروز ادامه دارد و این کشور در عرصۀ همکاری های اقتصادی در کنار ما بوده است.

رئیس جمهوری از تلاش های مشترک افغانستان با شرکای بین المللی در راستای اتصال منطقه یی یادآوری کرد و از آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغزیستان روسیه،  تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان برای باز کردن دهلیزهای تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با چین تشکر کردو گفت که این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ یک میلیارد افغانی صادرات داشته باشد.

رئیس جمهوری از هند و ایران به منظور مبدل کردن بندر چابهار به واقعیت تشکر کرد و از ایالات متحدۀ امریکا برای اینکه بندر چابهار را از تعزیرات بیرونکرد، نیز ابراز امتنان کرد.

رئیس جمهوری تصریح کرد که محصولات افغانستان به بازار های جدید رسیده است و جلغوزۀ افغانستان به چین صادر شد و همچنان میوه و سبزی ما به هند ومیوۀ خشک ما به کانادا، فنلند، آلمان، بریتانیا و سایر کشورها صادر شد.

وی گفت: ما به هدف انتقال انرژی آسیای مرکزی به آسیای جنوبی یک گام نزدیکتر شده ایم، پایپ لاین تاپی به مرزهای افغانستان در هرات رسیده است وکار ساخت آن در کشور ما در سال آینده آغاز خواهد شد.

رئیس جمهوری از عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در عرصۀ امنیتی و گفتمان جامع در خصوص تجارت و سرمایه گذاری با افغانستان، تشکر کرد و افزودکه در سفر اخیر خویش به پاکستان، دیدگاه همکاری های اقتصادی و آرزومندی حکومت و مردم افغانستان را به خاطر ضمانت برنامه های بزرگ اقتصادی منطقه ییو پروژه های تجارتی و ترانزیتی بیان کردم.

رئیس جمهوری گفت که حکومات کشورهای اشتراک کنندۀ کنفرانس قلب آسیا، از کنفرانس توکیو در سال ۲۰۰۲ تا کنفرانس ژنیو در سال ۲۰۱۸، از افغانستانحمایت کردند که نقش مثبت در زندگی مردم افغانستان داشته است.

رئیس جمهوری از داکتر تتسو ناکامورا که دوست بزرگ مردم افغانستان بود، یادآوری کرد و گفت که او با کمک های انسان دوستانه اش، روحیۀ یک انسان واقعی رابه نمایش گذاشت.

رئیس جمهوری از تهدیدهای تروریزم فرامنطقه یی و سازمان های فرامنطقه یی جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی ثباتی، خشونت و ویرانی یادکرده، گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ های هماهنگ و مسوولیت پذیری مشترک نیاز دارد و من به این باورم که به استثنای موارد اندک، در اینخصوص پاسخ ما به عنوان دولت ها، کُند، پراکنده و کوتاه مدت بوده است.

رئیس جمهورمحمد اشرف غنی با اشاره به اینکه افغانستان در قرون ۱۹ و ۲۰ یک پیوند گمشده درنظام زیربناهای بوده است که آسیای مرکزی و جنوبی وشرق و غرب آسیا را با هم متصل می کند، گفت: اکنون افغانستان به عنوان اتصال دهندۀ آسیای بزرگ با استفاده از پایپ لاین های انتقال گاز و تیل، تمدید خطآهن و احداث شاهراه ها و شبکۀ فایبر نوری مبدل شده است که منفعت های فراوان را برای منطقه به ارمغان می آورد. وی در خصوص ظرفیت های افغانستان درعرصه های تولید انرژی آبی، آفتابی و بادی نیز صحبت کرد.

رئیس جمهوری پیشنهادها خویش را در رابطه به اینکه چگونه با تهدیدها مبارزه مشترک صورت گیرد و از فرصت های انکشافی استفاده شود، بیان کرد و گفتکه ما باید درس های را که از همکاری های منطقه یی و دولت سازی آموخته ایم، با همدیگر شریک کنیم.

رئیس جمهوری افزود که با وقوع تراژیدی یازدهم سپتامبر، یک اجماع ویژۀ جهانی بخاطر افغانستان باثبات، دموکراتیک و مرفه به میان آمد و امروز منافعمشترک ما ایجاب می کند که اجماع خود را تجدید کنیم. ما مردم افغانستان می خواهیم که کشور خود را به عنوان بستر همکاری های منطقه یی و بین المللی، نهمیدان رقابت های منافع کوتاه مدت و جنگ های نیابتی ویرانگر مشاهده کنیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد که نیاز است که میزان و دورنمای همکاری خویش را در عرصه مبارزه با تروریزم گسترش دهیم. وی از شکست های پیهم داعش درشرق افغانستان و از بین رفتن رهبران القاعده یادآوری کرد و گفت که این رهبران القاعده، شهروندان خارجی به ویژه از کشور پاکستان بودند.

رئیس جمهوری کشور گفت : تجربۀ شما در راستای مبارزه با فقر برای ما مهم است و از جامعۀ بین المللی خواست تا نهادهای تعلیمی، تحصیلی و تکنالوژیشان را از طریق آموزش از راه دور با افغانستان عیار سازند تا ما بتوانیم در عرصه تربیۀ سرمایۀ بشری بخاطر مدیریت منابع طبیعی و سرمایه که موقعیتدر اختیار ما قرار داده، موفق شویم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد که در هشت ماه گذشته نیروهای دفاعی و امنیتی ما از حالت دفاعی به حالت تهاجمی آمده اند و نه تنها فشار زیاد را بالای طالبانوارد کرده اند، بلکه هشت ولسوالی را که برای یک دهه در تسلط طالبان بود، از تسلط آنان خارج ساخته اند.

وی گفت که ما نیروهای خاص و کماندو را دو برابر و قوای هوایی خویش را سه برابر کردیم که در نتیجه ۹۶ درصد عملیات در سال جاری از سوی نیروهایامنیتی و دفاعی افغانستان اجرا شد. وی افزود که در وزارت امور داخله امسال در حدود ۵۰ میلیارد افغانی صرفه جویی شد.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری را به گونه درست تامین امنیت کردند، گفت: ماامیدواریم که شفافیت انتخابات، اعتبار آن را حتمی کند و همچنان تکت های انتخاباتی از قوانین و مقررات کمیسیون مستقل انتخابات پیروی کنند.

رئیس جمهوری از تلاش های صلح افغانستان به ویژه برنامه هفت ماده یی صلح یادآوری کرد و پیشنهادها ایجاد “گروه مشورتی متحدان” را که یک تیم کاریمتشکل از کنندگان خاص یا مشاورین امنیت ملی باشد، مطرح کرد.

وی افزود: من از اعضای این گروه دعوت می کنم که در یک کنفرانس در کابل اشتراک کنند تا در خصوص تلاش های گذشته در زمینۀ صلح و درس های آموخته شدهصحبت کرد و به یک اجماع بخاطر حرکت به جلو برسند.

رئیس جمهوری همچنان گفت که حکومت ما بحیث یک بخشی از این گروه مشورتی، از شما خواهش می کند تا با ما در راستای میزبانی گفتمان میان افغانان کهاطمینان از پابرجا‌بودن جریان گفتمان صلح و باز بودن مجراهای ارتباطی بین جوانب دخیل در جنگ است، همکاری کنید.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که ما باید در برابر تهدیدهای مشترک، یکجا ایستادگی کنیم و چشم براه آن هستیم که با شما مشترکاً کار کنیم تا گام هایبعدی برای صلح برداشته شود.

در این کنفرانس رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهوری و سایر اشتراک کنندگان کنفرانس، گفت که اگرما به هشت سال گذشته نظر اندازیم، خواهیم دانست که از آغاز پروسۀ استانبول تا اکنون به گونۀ درست پیش رفته ایم.

وی با یادآوری از قربانی های مردم افغانستان گفت که از تلاش های حکومت و مردم این کشور باید حمایت صورت گیرد و هرگز اجاره ندهیم که پیشرفت ها ودستآوردهای هژده سال گذشتۀ افغانستان، نابود شود.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که ما باید حمایت و کمک های خود را از حکومت و مردم افغانستان نسبت به هر زمان دیگر بیشتر کنیم و افزود که صلحافغانستان باید به هر قیمت حمایت شود و مشترکاً تلاش صورت گیرد تا گروه های تروریستی در افغانستان نابود شوند و زمینه برای تطبیق پروژه های بزرگمنطقه یی و سرمایه گذاری های خصوصی در این کشور، فراهم شود.

اردوغان خاطرنشان کرد که ما از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت خویش را ادامه می دهیم و باید علیه مواد مخدر مبارزه کنیم و تا زمانی که نیازباشد، باید در کنار افغان ها باشیم و از آنان حمایت کنیم.

رئیس جمهور ترکیه گفت که پروسۀ استانبول چارچوب اساسی برای صلح و گسترش همکاری است و باید هدف ما این باشد که از این طریق به حل مشکلات وچالش های منطقه یی بپردازیم. وی افزود که در اتحاد برکت و در بی اتفاقی ناکامی نهفته است و ما می توانیم مشکلات منطقه یی را با همکاری مشترک حل کنیم و اگر همبستگی داشته باشیم ومتفقاً عمل کنیم، این مشکلات به هر اندازۀ که باشد، می توانیم بر آن فایق آئیم.

رجب طیب اردوغان تصریح کرد که پروسۀ استانبول یک مدل بی نظیر همکاری منطقه یی است و این پروسه باید ادامه یابد .

ممکن است شما دوست داشته باشید