روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی نشان دولتی علامه سید جمال الدین افغان را به پروفیسور سبستیان زبانشناس، تفویض کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، به پاس تحقیقات قابل قدر پروفیسور داکتر سبستیان کورت هاینه، زبان شناس پوهنتون بن جرمنی، در عرصه زبان ها و فرهنگ افغانستان، نشان دولتی علامه سید جمال الدین افغان را به وی تفویض کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این مراسم که در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد، ابتدا مارینا بهار از توجه رئیس جمهوری به تحصیلات در مقاطع ماستری و دوکتورا وهمچنان از تلاش های پوهاند داکتر لعل پاچا آزمون مشاور فرهنگی و علمی رئیس جمهوری، در راستای فراهم کردن سفرهای علمی برای محصلان، قدردانی کرد.

سپس، اسدالله غضتن مشاور فرهنگی رئیس جمهوری فرمان رئیس جمهوری کشور را در رابطه به تفویض نشان دولتی علامه سید جمال الدین برای داکتر سبستیان، قرائت کرد. در فرمان آمده است که نامبرده تحقیقات مفید در رابطه به زبان های پشتو، دری، اوزبیکی، ترکمنی، پشه یی، بلوچی و پامیری، انجام داده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری پس از اعطای نشان به داکتر سبستیان، گفت: افتخار دارم که داکتر سبستیان با ما است و امیدوارم که بار بار تشریف بیاورد و با همکاران فرهنگی ما همکار و در ارتباط باشد. اعطای این نشان، بیانگر امتنان ما است.

رئیس جمهوری با تشکر از تلاش های استاد غضتن و استاد آزمون، گفت که اکادمی علوم افغانستان به شکل فعلی، قابل قبول نمی باشد؛ کاری که انجمن تاریخ و پشتو تولنه برای افغانستان کرده است، اکادمی علوم انجام نداده است. وی افزود که در اکادمی علوم و وزرات اطلاعات و فرهنگ باید تغییرات اساسی به میان آید تا ما به تمام زبان ها، تاریخ زنده و تاریخی که در خون ما جای دارد و از آن آگاهی نداریم، آگاه شویم.

رئیس جمهوری کشور خاطر نشان کرد: فصلی را که مارکنسترن زبانشناسی که ده ها زبان مرده و زنده را می دانست، با آمدنش به افغانستان در زمان اعلی حضرت غازی امان الله خان آغاز کرده بود تکمیل نشد، اما آرزومندم که شما آنرا تکمیل کنید، زیرا او می گفت که ریش سفید بدون ریش هستم، اما شما محقق جوان هستید.

رئیس جمهوری خطاب به پروفیسور سبستیان گفت که از نظر تحقیق، کار شما برای ما حیاتی است. نشانه های زبان در تمام دره ها، شهرها و قریه های ما موجود است؛ آرزومندم که بار بار بیایید و همراه جوانان
ریش‌سفیدان و تمام فرهنگیان ما کار کنید
.

سپس پروفیسور داکتر سبستیان کورت هاینه زبانشناس پوهنتون بن به زبان های اوزبیکی، پشتو و دری صحبت کرد و از رئیس جمهور به خاطر تفویض نشان دولتی، تشکر کرد و گفت: چیزی را که من در این روزها کشف کرده ام، اشاره ساده به اصل و اصول خزانه معنوی افغانستان است. حکمتی که تا هنوز کشف نشده است در پس پردۀ بحران، جنگ و فاجعه قرار دارد.

موصوف از استاد آزمون و سایرین تشکر کرد که در برنامه ماستری پوهنتون کابل با ایجاد زمینه تدریس اصول و روش های تحقیق زبان پشتو و دیگر زبان های اروپایی و تحقیقات زبانشناسی، زمینه آمدن مرا به افغانستان فراهم کردند.

پروفیسور سبستیان گفت: در پوهنتون کابل توانستیم که به شکل ورکشاپ در ۲۰ ولایت، زبان پشتو را برابر با معیارهای بین المللی به گونه مشترک تدریس کنیم و این یک گام بزرگ به سوی پیشرفت است.

موصوف گفت که اتحاد افغانستان عزیز به وحدت زبان ها ارتباط دارد و زبان های مختلف افغانستان از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب خزانه بی مثال می باشد، با توجه به تحقیقات، هنوز هم در این زمینه کار صورت نگرفته است و ما در مراحل ابتدایی قرار داریم.

داکتر سبستیان با تائید قول خوشحال خان ختک در رابطه به زبان پشتو، گفت که زبان پشتو در غرب هنوز هم از لحاظ ادبی و تحقیقی دست ناخورده باقی مانده است.

 وی تعهد کرد که برای زبان پشتو قاموس ریشه شناسی ترتیب خواهد داد که تمام الفاظ نادر و عصری و اقتباس های خارجی در آن تحقیق می شود. وی در این رابطه پیشنهاد تحریری خود را به رئیس جمهوری سپرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید