روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی به هدف مبارزه با ویروس به ولایات حوزه‌ مرکز ۲۰-۲۰ میلیون افغانی اختصاص داد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، پیش از چاشت روزپنجشنبه از طریق ویدیوکنفرانس، گزارش والیان کابل، پروان، کاپیسا و میدان وردک را در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، استماع کرد.

در این ویدیو کنفرانس، والیان کابل، پروان، کاپیسا و میدان وردک، در خصوص تدابیر، اقدامات و چالش‌های فرا راه مبارزه با ویروس کرونا، صحبت کرده و پیشنهادهای شانرا به جلسه ارایه نمودند.

والیان یاد شده بیان داشتند که برنامه‌های آگاهی دهی در مرکز و ولسوالی‌ها از طریق عالمان دینی، رسانه‌ها و رضاکاران اجتماعی جریان داشته، افراد مشکوک قرنطین شده، در همکاری با سکتور خصوصی نرخ مواد خوراکی، کالاها و مواد مصرفی مدیریت شده و بر مبنای پلان، زمینه‌های کاری برای کارگران روزمزد در نظر گرفته شده است.

محمد یعقوب حیدری، والی کابل، از والیان حوزه‌ مرکز خواست تا به هدف جلوگیری و سرایت ویروس کرونا از باشند‌گان ولایات شان بخواهند تا از مسافرت به کابل خوداری ورزند.

والی کابل، هم‌چنین بیان داشت که انتقال و توزیع محموله‌های گندم به نیازمندان در مرکز و ولسوالی‌های کابل آغاز می‌شود.

همین‌گونه، محمد یوسف غضنفر، نماینده فوق‌العاده رئیس جمهور در امور توسعه‌ اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر، از هماهنگی با سکتور خصوصی در زمینه مدیریت بازارها، تدارک مواد غذایی، کالاها و مواد مصرفی اطمینان داد.

سپس، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری بیان داشت که حکومت درحل دشواری‌های گشت وگذار موترها و شهروندان کابل اقدام کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری گفت که پلان ولایت کابل را مطالعه کردام. انتقال و توزیع گندم به گونه متوازن در سطح کابل انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور، هم‌چنین از والیان حوزه مرکز، خواست تا پیش‌بینی‌های واقعبینانه شان‌را از نقاط آسیب‌پذیر ارایه نمایند تا در روشنایی آن تدابیر و اقدام‌های پیش‌گیرانه، اتخاذ گردد.

در ادامه، رئیس جمهور غنی، در صحبت‌هایش خطاب به والیان کابل، پروان،کاپیسا و میدان وردک گفت: «به هریک از ولایت‌های حوزه‌ مرکز(۲۰-۲۰ ) میلیون افغانی را به هدف مبارزه با ویروس کرونا، اختصاص داده‌ایم. »

رئیس جمهور به انجینیر الهام عمر هوتکی، سرپرست ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، هدایت داد، تا مشکلات تدارکاتی را به گونه‌ اساسی حل نماید.

رئیس جمهور هم‌چنین گفت در گام نخست فهرست نیازمندان و متضررین وضعیت اضطرار در کابل و ولایات تهیه شود و در روشنایی آن اقدام‌های لازم انجام شود.

رئیس جمهور در مورد قرنطین کابل بیان داشت که تمام آمادگی‌ها در امر مبارزه با ویروس کرونا به شمول آماده سازی مراکز صحی، اتخاذ گردد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که صلاحیت ۳۰ درصد کود مبارزه با حوادث را به معاون اول ریاست جمهوری تفویض کرده است تا درحالات ضروری اقدام‌های عاجل صورت گیرد.

رئیس جمهور هم‌چنین بیان داشت که حکومت برنامه‌های ویژه‌یی را نیز به هدف تشویق، حمایت و بازاریابی محصولات باغداران و دهقانان روی دست گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید