روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی با اشاره به ملاقات اخیرش با صدراعظم پاکستان در شهر مکه: تدبیر، تحمل و تفکر منسجم نیاز است تا صفحه جدید تاریخی در مناسبات دو کشور باز گردد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید سعید فطر را در مسجد جامع دلگشای ارگ ادا کرد. در مراسم نماز عید که برعلاوۀ رئیس جمهور، شماری از مقامات ملکی و نظامی کشور، اقشار مختلف مردم و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی مقیم کابل اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر مصافحه و عید مبارکی نمودند.سپس رئیس جمهور غنی در برابر رسانه ها حضور یافت و ضمن تبریکی عید سعید فطر به تمام ملت افغانستان، افزود: از قوای امنیتی و دفاعی ما که بخاطر تأمین امنیت شهروندان در ایام خجسته عید در احضارات درجه اول قرار دارند و از وجب وجب خاک و مردم کشور دفاع می کنند، عید سعید فطر را تبریک می گویم.

وی به روح شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اتحاف دعا کرد و برای زخمی ها شفای عاجل آرزو نموده، گفت که لویه جرگه مشورتی صلح که لویه جرگه تاریخی بود، یک دیدگاه را برای نظام افغانستان مشخص کرد و عملی کردن آن وظیفه دولت بوده و کار بالای تطبیق قطعنامۀ جرگۀ مذکور آغاز شده است. 

 رئیس جمهور با اشاره به ملاقات اخیر خویش با صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در شهر مکه، گفت که با عمران خان نشست خوبی داشتیم، مجالس تشریفاتی نیاز نیست، باید مجالس عملی باشد و دعوت عمران خان را جهت سفر به اسلام آباد پذیرفتم و به تاریخ شش سرطان به آن کشور سفر خواهم داشت.

وی افزود که تدبیر، تحمل و تفکر منسجم نیاز است تا صفحه جدید تاریخی در مناسبات دو کشور باز گردد و به دقت باید پیش برویم تا به یک نقشۀ کار عملی دست یابیم. رئیس جمهور غنی گفت که اشتراک کنندگان جرگه تقاضا کردند که محبوسین از زندان های کشور رها شود و زمانی که من در خصوص رهایی شماری از زندانیان حرف زدم، اعضای جرگه خواهان رهایی تعداد بیشتری از زندانیان شدند.

وی افزود که به احترام لویه جرگه مشورتی صلح به لوی څارنوالی هدایت دادم تا دوسیه های بیشتر زندانیان را برای رهایی در نظر گیرد و از اینکه قانون جزا تعدیل شده، رئیس جمهور صلاحیت بیشتر بخاطر عفو زندانیان دارد، بناً به احترام جرگه و عید سعید فطر به تعداد ۸۸۷ تن از محبوسین اززندان های مختلف کشور رها می شوند. رئیس جمهور در خصوص انتخابات گفت که به قوای امنیتی و دفاعی هدایت داده ام تا در انتخابات بی طرف باشند و تنها وظیفه شان را که تأمین امنیت انتخابات است،
انجام دهند.

وی افزود که تمام کارمندان ادارات ملکی نیز در زمان انتخابات بی طرف می باشند و ما باید انتخابات را در میدان مسطح و به گونه شفاف و آزاد برگزار کنیم. رئیس جمهور غنی خطاب به کاندیدان ریاست جمهوری گفت که ما باید روی اصول اخلاقی انتخابات به موافقه برسیم، انتخابات شفاف خواست ما می باشد و وظیفه داریم که زمینه برگزاری انتخابات را برای ملت فراهم سازیم تا رای خویش را به گونۀ آزاد به کاندید دلخوا شان استعمال نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید