روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور غنی: افغانستان و پاکستان باید بر تقویت یک دیدگاه استراتیژیک استوار بر توسعه همکاری های تجارتی و ترانزیتی، کار کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان وعمران خان صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان بعد از ظهر روزپنجشنبه در حالی که هیئت های عالی رتبۀ دو کشور حضور داشتند، در خصوص گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور صحبت کردند.
در این دیدار که در ارگ انجام شد و در آن معاونین ریاست جمهوری کشور نیز حضور داشتند، ابتدا رئیس جمهور غنی به عمران خان و هیئت همراه اش خوش آمدید گفت و ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازی برای سفرهای آینده و گسترش مزید مناسبات میان دولت ها و مردمان دو کشور باشد.
وی افزود که افغانستان و پاکستان نه تنها مشترکات تاریخی دارند، بلکه آینده مشترک دارند و دورنمای آینده ما همان آرزوی اتصال و همکاری های منطقوی است که برای بهبود وضعیت مردمان ما مهم می باشد و این اساس مناسبات ما را باید شکل دهد.
رئیس جمهور گفت که این سفر، یک سفر تاریخی است و امیدواریم باعث تقویت همکاری های اقتصادی و سایر تلاش های مثبت برای صلح و ثبات در تمام منطقه گردد.
رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که این سفر تاریخی فرصت های را به میان خواهد آورد که به گذشته فایق آییم و باید هر دو کشور تلاش نمایند که این فرصت ها از دست نرود.
رئیس جمهور از موقف عمران خان که همواره از نظام جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کرده و اینکه پاکستان تلاش دارد تا با ما در خصوص پروسه صلح همکاری کند، سپاسگزاری کرد.
همچنان رئیس جمهور گفت که برای هر دو کشور افزایش خشونت در افغانستان قابل قبول نیست و خشونت های طالبان باید پایان یابد و یگانه راه حل این معضله، راهکار سیاسی است که باید به پیش برده شود. مردم ما و پاکستان از تروریزم و فقر آسیب های زیادی را متحمل شده اند و با هم می توانیم در این زمینه تغییر بیاوریم.
رئیس جمهور غنی گفت که هر دو جانب برای تقویت یک دیدگاه استراتیژیک استوار بر توسعه تجارت، همکاری های اقتصادی و ترانزیتی باید کار کنند.
وی در اخیر صحبت هایش گفت که ما باید دیدگاه بزرگ سیاسی و توسعه اقتصادی داشته باشیم و با توجه به خطرات، فرصت ها را از دست ندهیم و صلح و ثبات در افغانستان باعت تقویت اقتصاد پاکستان خواهد شد.
در این دیدار صدر اعظم پاکستان گفت: بسیار خرسندم که به افغانستان که سالها آرزوی سفر به این کشور را داشتم، آمده ام. و امیدوارم که خشونت های چند دهه اخیر که مصیبت های فراوانی را بالای مردم افغانستان آورده است، خاتمه یابد.
وی افزود که صلح و ثبات در افغانستان منفعت مشترک دو کشور می باشد و خشونت های جاری قابل قبول نمی باشد و من می خواهم بگویم که ما در موجودیت خشونت در افغانستان سخت ناراحت و متاثر می شویم.
صدراعظم پاکستان خاطرنشان کرد که ما می خواهیم که نقش مثبت بازی کنیم و خواهان به میان آمدن شرایطی هستیم که در آن در روابط دو کشور سوء ظن وجود نداشته باشد.
عمران خان گفت که ما کوشش نهایی خود را انجام میدهم تا خشونت کاهش یابد. کشور ما نیز آسیب های زیادی را از جنگ دیده است و بهترین وضعیت برای منطقه، صلح و ثبات در افغانستان می باشد.
موصوف گفت که ما از گفتگو های اخیر میان هیئت پاکستان و افغانستان رضایت داریم و دیدگاه هر دو کشور، گسترش همکاری های اقتصادی می باشد. باید روابط هر دو کشور به گونه شفاف گسترش یابد و کمیته های مشترک که در حال ایجاد است، روی تقویت بیشتر همکاری ها کار خواهند کرد.
عمران خان در اخیر سخنانش از رئیس جمهور غنی بخاطر یک سفر رسمی به پاکستان دعوت بعمل آورد.
***

ممکن است شما دوست داشته باشید