روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس جمهور حین پذیرش اعتمادنامه‌ی سفیر جدید اتحادیه اروپا: تداوم جنگ و خشونت‌های کنونی طالبان، هیچ توجیه ندارد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور اسلامی افغانستان، پیش از چاشت دیروز، طی مراسم ویژه‌ای، اعتمادنامه‌ی اندریاس وان برنت، سفیر جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان را پذیرفت.
سفیر جدید اتحادیه اروپا حین تقدیم اعتمادنامه‌اش گفت: خرسندم که به افغانستان آمده ام. روابط عمیق نزده‌ ساله‌ی اتحادیه اروپا با افغانستان پا برجاست. اتحادیه اروپا به حمایت‌های سیاسی از افغانستان متعهد بوده و کشورهای عضو به تلاش‌های شان مبنی بر تامین صلح و آرامش مردم افغانستان ادامه‌ خواهند داد.
رئیس جمهورغنی، در صحبت مقدماتی خویش، ضمن خوش آمدی گویی به سفیر جدید، ازحمایت‌های مالی، سیاسی و تمامی همکاری‌های اتحادیه اروپا از یک افغانستان آزاد و متکی به خود، که مردم آن در امنیت زندگی کنند، تشکر کرد.
رئیس جمهورهمچنان از موقف اصولی اتحادیه اروپا در پروسه صلح افغانستان سپاس‌گزاری کرده گفت: روابط افغانستان با اتحادیه اروپا، معنا دار، استراتیژیک و دوامدار است که به مردم افغانستان بسیار اهمیت دارد.
رئیس جمهور با اشاره به قربانی‌های مردم افغانستان به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای صلح، تاکید کرد که گام‌های مهم حکومت برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان، تعهد و خواست مردم افغانستان در راستای تامین صلح باعزت درکشور را نشان می‌دهد.
رئیس جمهور افزود: اکنون به طالبان بر می‌گردد که در زمینه صلح چه تعهدی دارند. تداوم جنگ و خشونت‌های کنونی طالبان، هیچ توجیه ندارد. مردم افغانستان خواهان دریافت راه حل سیاسی برای پایان جنگ و خشونت در افغانستان استند.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد، که لویه جرگه مشورتی صلح، به هدف کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش بس، تصمیم بزرگی را در مورد رهایی زندانیان طالبان گرفت و اگر خشونت‌ها کاهش نیابد و آتش بس صورت نگیرد، مردم افغانستان نسبت به تعهد طالبان در پروسه‌ی صلح نا امید می‌شوند.
رئیس جمهور با اشاره به پروسه اصلاحات و برنامه‌های دولت در امر مبارزه با فساد، آمادگی‌های حکومت افغانستان برای اشتراک در کنفرانس جینوا و برنامه انکشاف دهه‌ای تحول با جامعه جهانی را توضیح داد.
درپایان، سفیر اتحادیه اروپا از برنامه‌های حکومت افغانستان در راستای برقراری صلح و استراتیژی رئیس جمهور به هدف اتصال منطقه‌یی و گسترش روابط تجاری، حمایت کامل این اتحادیه را اعلام کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید