روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رئیس اجرائیه کشور: صف مسعود، صف اتفاق و همبستگی بود

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور می‌گوید که شهید احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور برای اتفاق و هبستگی مبارزه ‌کرد و در کشور هیچ‌کسی به اندازه‌ی وی مشتاق صلح نبوده است.

رئیس اجرائیه کشور که به مناسبت هفته شهید و هجده‌همین سالروز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی در تالار لویه جرگه سخن می‌گفت، افزود که راه حل مشکلات کشور بدون وحدت و اتفاق مردم افغانستان ممکن نیست.

داکتر عبدالله عبدالله ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن هجده‌همین سال‌روز شهادت احمدشاه مسعود، قهرمان ملی و هفته شهید، خاطرنشان کرد که این مناسبت یادآور دوره پرافتخار جهاد و‌ مقاومت و ایستاد‌گی، فداکاری و جان‌بازی ملت افغانستان است و این جان‌نثاری هنوز توسط مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی ادامه پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که قهرمان ملی افغانستان و دیگر شهدا و مبارزان راه آزادی، با تحمل دشواری‌ها و چالش‌های فراوان در راه دفاع از آزادی و استقلال کشور مبارزه کرده و از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و ارزش‌ها و هویت ملی دفاع کردند.

داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به توقف گفتگوهای صلح میان آمریکا و گروه طالبان گفت که گروه طالبان در گفتگوهای صلح دچار محاسبه اشتباه هستند.

رئیس اجرائیه کشور افزود که قهرمان ملی و دیگر شهدای نام‌دار و گم‌نام در راه تأمین امنیت و برپایی صلح جان دادند و مردم ما سزاوار یک جامعۀ آزاد، با ثبات و مترقی می‌باشند.

رئیس اجرائیه کشور قهرمان ملی را یک شخصیت استثنایی خوانده و افزود که هیچ کسی را به اندازه‌ی وی شایق صلح ندیده است و قهرمان ملی تا آخرین روز زندگی اش، از یک طرف از ارزش های مردم دفاع می کرد از طریق دیگر از هیچ تلاشی برای آوردن صلح دریغ نکرد.

رئیس اجرائیه حکومت تأکید کرد که جهاد و مقاومت دو دوره مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر افغانستان‌ است و افتخارات و دست‌آوردهای این دو دوره تاریخی، متعلق به همه مردم افغانستان می‌باشد.

وی ادامه داد که قهرمان ملی در تاریخ معاصر افغانستان یک استثنا است. او در راه پر افتخار مبارزاتی‌اش، درس ایثار، فداکاری، از خودگذری و نجابت را به میراث گذاشته است.

 عبدالله ضمن تقدیر از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افزود که مردم افغانستان امروز به اندازه‌ی هجده‌سال پیش در راه مبارزه با هراس‌افگنی قربانی میدهند.

داکتر عبدالله همچنین از چگونگی یادبود از سالروز قهرمان ملی کشور انتقاد کرده و افزود که چگونگی یادبود از قهرمان ملی کشور در خیابان‌ها روش پسندیده‌ی مسعود نیست و انتظار میرود که از این روش دست بردارند. رئیس اجرائیه کشور افزود که تجلیل از سالروز قهرمان ملی کشور با گشت‌زنی و رژه‌ی نظامی بی‌احترامی و بی‌اعتنایی به امنیت نیروهای امنیتی است که امروز مشکلات فراوان دست و پنجه نرم میکنند.

رئیس اجرائیه کشور در پایان تصریح کرد که در شرایط کنونی برای فایق آمدن به چالش‌ها و دشواری‌های سیاسی و تهدیدهای پیش رو، بیشتر از هر زمان دیگر، به وحدت، همدلی و همبستگی که بزرگترین آرمان و آرزوی شهدای ما است، نیازمندیم. داکتر عبدالله عبدالله گفت که ما معتقد و متعهد به سلامت نظام، تداوم نظام مردم‌سالار، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و حفظ دست‌آوردهای هجده سال اخیر هستیم که با قربانی‌ فراوان و جان‌فشانی رادمردانی چون آمر صاحب شهید به دست آمده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید