روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه کشور در سالروز شهادت استاد ربانی: آرمان شهدا و مجاهدین از صفحۀ تاریخ محوشدنی نیست

از هفتمین سالروز شهادت پروفیسور استاد برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهور پیشین دولت اسلامی، رهبر فقید جمعیت اسلامی و رهبر جهاد و مقاومت دیروز در خیمۀ لویه جرگه گرامی‌داشت به‌عمل آمد.

نخست، رئیس اجرائیه کشور هفتۀ شهید و سالروز شهادت استاد‏برهان‌الدین ربانی، «شهید صلح» را به خانوادۀ او، مجاهدین، رهبری جمعیت اسلامی و مردم افغانستان تسلیت گفت.

داکتر عبدالله عبدالله افزود که استاد‎شهید در تاریخ معاصر افغانستان، شخصیتی تأثیرگذار، مبارز، سیاست‌مدار اهل علم و ادب بود و در مقاطع مختلف در پیشاپیش کاروان مبارزه و عدالت‌خواهی قرار داشت.

رئیس اجرائیه کشور بر نقش استاد‎ربانی در دوره‌های جهاد، مقاومت و فصل نوین اشاره کرد و گفت که استاد ربانی رهبری سازمانی را بر عهده داشت که عملکردی فراتر از قوم، منطقه و زبان داشت و در گوشه‌گوشۀ افغانستان دارای پیرو بود.

داکتر عبدالله عبدالله با بیان این‌که استاد شهید در دورۀ جدید زمینۀ انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را فراهم ساخت، گفت که امروز از کارنامۀ شخصیتی‌که نیم قرن مبارزه کرد و هر روز زندگی‌اش یک درس است گرامی‌داشت به عمل می‌آوریم. شخصیتی‌که زندگی‌اش را به آرزوی کمک و رسیدن به صلح وقف کرد و در این راه جان داد.

رئیس اجرائیه از نیروهای امنیتی و کمیسیون ویژۀ برگزاری مراسم سالروز شهدا و از نیروهای مردمی‌که در ماه محرم در تأمین امنیت سهم گرفتند و زمینۀ انجام مراسم مذهبی را در فضای امن فراهم ساختند، تشکر و قدردانی کرد.

داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به کاروان شهدای جهاد و مقاومت گفت که دشمنان مجاهدین باید بدانند که اهداف و مرام شهدا، از صفحۀ تاریخ محوشدنی نیست. شهدا با خون خود صفحات تاریخ کشور را رقم زدند و افتخار می‌کنیم که لحظاتی از عمر ما وقف همراهی با این‌ها بوده است.

رئیس اجرائیه اضافه کرد که آرزوی همۀ شهدا حق تعیین سرنوشت به دست خودشان بوده و این‌که هر فرد یک رأی بدهد. با تصمیمی‌که کمیسیون انتخابات با استفاده از بایمتریک گرفته است، یک تشویش عمده که مردم و احزاب سیاسی داشتند، رفع می‌شود.

داکتر عبدالله عبدالله به انتخابات پیش روی ریاست ‌جمهوری اشاره کرد و گفت که در روزهای اخیر تبصره‌یی صورت گرفته بود که کی معاون می‌شود و چه کسی معاون.

پیشتر گفتم که اگر تصمیمی بگیریم ناقص نخواهد بود. در تکت انتخاباتی معاون نمی‌باشم. این را بی‌تفاوتی به سرنوشت مردم و کلان‌کاری تلقی نکنید.

وی تأکید کرد که به تداوم کار حکومت وحدت ملی تا برگزاری انتخابات تعهد داریم. کوشش ما به تأمین شفافیت انتخابات است. جدایی از شکایت‌ها و کمبودها، دورۀ کار حکومت وحدت ملی که بر اساس آرای مردم و انتخابات شکل گرفته است، باید به پایان برسد.

رئیس اجرائیه به انتخابات ۲۰۱۴ اشاره کرد و گفت: افتخار می‌کنیم که در انتخابات با حزب اسلامی و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که روزگاری در جنگ بودیم، در یک تکت انتخاباتی رفتیم و صفحۀ تازه‌یی را ورق زدیم.

داکتر عبدالله عبدالله در پایان گفت که به حیث فرزند این کشور، به عنوان باردیگارد مجاهد سرفراز (قهرمان ملی) و پیرو راه استاد شهید، در هر موقفی- با نام‌ونشان یا بی‌نام و نشان- در خدمت مردم و مجاهدین خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید