روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رئیس اجرائیه: پروژه‌های کوچک انکشافی با تأثیرات بلند اجتماعی مردم مناطق دور دست را به زند‌گی امیدوار می‌سازد

تفاهم‌نامه۲۶ پروژه به ارزش ۱۰ میلیون دالر امریکایی روز دوشنبه میان وزارت‌ها و نهادهای ذیربط با سفارت هندوستان با حضور داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور به امضارسید.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، این پروژه‌ها در زمینه‌های تحصیلات عالی، معارف، صحت، انکشاف دهات، سرک، انرژی و آب، محیط زیست، کاریابی، توانمندسازی اقتصادی زنان و زراعت از سوی ۹ وزارت‌خانه و دو موسسه غیر دولتی در ۱۱ ولایت کشور تطبیق می‌گردد.

تفاهم‌نامه های این پروژه‌ها در یک مراسم ویژه از سوی سفیر کبیر هند در افغانستان و وزرا و مسئولان نهادهای مربوط امضا شد.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور گفت که در گذشته این پروژه‌ها براساس اولویت و نیاز مردم افغانستان در مناطق دوردست و محروم تشخیص و عملی می‌شود.

رئیس اجرائیه کشور افزود که پروژه‌های کوچک انکشافی با تاثیرات بلند اجتماعی مردم مناطق دوردست را به زند‌گی امیدوار می‌سازد و همچنان به تأمین صلح کمکی‌نماید.

داکتر عبدالله عبدالله با ابراز قدردانی از کمک‌های کشور هند تاکید کرد که مالک این پروژه‌ها مردم افغانستان است. وزارت‌ها و نهادهای مربوط وظیفه دارند که این پروژه‌هارا به طور درست تطبیق نمایند.

رئیس اجرائیه کشور در بخش دیگر از سخنانش به تلاش‌های ایالات متحده امریکا در زمینه‌ صلح افغانستان اشاره کرد و گفت : توقع داریم، این تلاش‌ها نتیجه بدهد ومخالفان مسلح به جای کشتن انسان‌های بی‌گناه به مذاکره بیایند تا روی موارد اختلافی بحث شود.

در این برنامه، داکتر مصطفی مستور، وزیر اقتصاد کشور گفت که در گذشته تطبیق پروژه‌های کوچک انکشافی نتیجه مثبت داشته است و مردم راضی‌اند.  مستور افزود که این پروژه‌ها طبق نیاز مردم طرح شده و اجرامی‌گردد.

مستور بیان داشت که وزارت اقتصاد تا حالا از مجموع ۵۷۷ پروژه تعهد شده از سوی کشور هند به ارزش ۱۷۷ میلیون دالر، ۳۲۷ پروژه آن را به ارزش ۶۵ میلیون دالر امریکایی تکمیل کرده است و روی بقیه آن کار جریان دارد.

همچنان، وینی کمار سفر هند در کابل گفت که این پروژه‌ها براساس خواست دولت و مردم افغانستان در راستای منافع راهبردی دو کشور در نظر گرفته شده است که هدف آن تأمین صلح، کاریابی و ارائه خدمات به مناطق دوردست می‌باشد.

وزارت اقتصاد می‌گوید که دولت هند ۱۶ پروژه دیگر را در آینده نزدیک در افغانستان نهایی می‌سازد و تفاهم‌نامه‌های آن با وزارت‌های مربوط امضا خواهد شد.

این پروژه‌ها براساس اهداف توسعه پایدار و اولویت مناطق دوردست و کمتر توسعه یافته اجرایی می‌گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید