روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: پروسۀ صلح نیازمند وحدت داخلی و کار منطقه‌ای است

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور برگزار شد.

رئیس اجرائیه در سخنان مقدماتی خویش از تلاش‌ها برای تأمین صلح، استقبال کرد و گفت که بدون حراست و پاسداری از جایگاه و قربانی‌های مردم، دست‌آوردهای هفده ساله، نظام جمهوریت، قانون اساسی، نیروهای دفاعی و امنیتی و حقوق و آزادی‌های شهروندان، تحقق صلح امکان‌پذیر نیست.

داکتر عبدالله عبدالله گفت: هر گروهی‌که جنگ را ترک کند و با گروه‌های تروریستی روابط خود را قطع نماید و در سایۀ نظام جمهوری اسلامی زندگی کند، مورد استقبال‌ ما خواهد بود.

رئیس اجرائیه لازمۀ دست‌یابی به صلح و گفت‌وگو با مخالفان مسلح را «وحدت داخلی» و «رابطۀ بهتر در سطح منطقه‌» خواند و گفت که در این مسیر نباید روابط مبتنی بر همکاری متقابل و تهدیدات مشترک با دوستان بین المللی را به انحراف ببریم.

در ادامه، رئیس اجرائیه از ۲۶ دلو تاریخ خروج قوت‌های شوروی سابق از افغانستان یاد کرد و گفت که مجاهدین از روز اول تجاوز شوروی باور داشتند که اشغال پایان می‌یابد. اما متأسفانه خروج قوت‌های شوروی باعث تأمین صلح و ثبات نشد. ۴۰ سال از تجاوز قشون سرخ می‌گذرد؛ اما جنگ همچنان ادامه دارد. عامل اصلی جنگ، لجاجت طالبان است. آنان حاضر به مذاکرات واقعی نیستند و نیت خود را در پروسۀ صلح ثابت نساختند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت: گروهی‌که در برابر ما می‌جنگد، دشمن است. چه به نام طالب، داعش و یا القاعده. آن‌ها روزی به دوست تبدیل می‌شوند که به جنگ و جنایت در برابر مردم نقطۀ پایان بخشد؛ زمینه‌سازی به فعالیت گروه‌های تروریستی را متوقف سازند. در آن صورت، نور چشم مردم ما می‌شود.

رئیس اجرائیه با ابراز این‌که صلح قربانی می‌خواهد، گفت که برای تأمین صلح باید گذشت و سازش صورت گیرد؛ اما نه به قیمت قربانی‌ساختن آرمان مردم. افغان‌ها باید از طریق نظام مردم‌سالار، در پی تحقق خواست‌ها و مطالبات‌شان باشند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که گاهی تعبیر می‌شود که (در مسیر صلح) حفظ مقام و چوکی را شرط گذاشته‌ایم؛ اما هر لحظه‌یی‌که امکان صلح واقعی باشد، استفاده از آن برای ما فرض است.

سپس، رئیس اجرائیه، درگذشت داکتر محمد ابراهیم ملک‌زاده، عضو مجلس و فرمانده ارشد جهاد و مقاوت را تسلیت گفت و مرحوم ملک‌زاده را شخصیتی تأثیرگذار و پشتیبان مردم خواند.

رئیس اجرائیه همچنان درگذشت داکتر شریف فایض وزیر تحصیلات عالی سابق و بنیان‌گذار دانشگاه امریکایی افغانستان را تسلیت گفت و اضافه کرد که دکتر فایض، شخصیتی دانشمند، فرهنگی و اکادمیک بود.

داکتر عبدالله عبدالله، کسب جایزۀ معتبر «وزیر برتر در سطح جهان» را به داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور تبریک گفت و افزود که داکتر فیروز با نظرداشت امکان و فرصت‌ها، به خوبی از مسئولیت‌ها و وظایف‌اش برآمده است.

در ادامه، طبق آجندا، مسئولان نهادهای امنیتی، دربارۀ وضعیت امنیتی کشور، گزارش ارایه کردند. بر بنیاد گزارش مقامات وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله، طی سه ماه گذشته عملیات بر مواضع دشمن به شدت افزایش یافته است.

داکتر عبدالله عبدالله پس از شنیدن گزارش نهادهای امنیتی با تأکید بر زیر فشارگرفتن مواضع دشمن گفت که وضعیت در ولایات سرپل، فراه، غزنی و ارزگان نیازمند توجه بیشتر می‌باشد.

طبق دستور کار مجلس، استراتژی ملی جوانان توسط معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ ارایه شد.

استراتژی ملی جوانان برای سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ در مطابقت با پالیسی ملی جوانان، استراتژی انکشاف ملی افغانستان، برنامه‌های دارای اولویت ملی و اهداف انکشافی هزاره طرح و ترتیب گردیده است. بر بنیاد گزارش معینیت جوانان، ۷۳ درصد جمعیت افغانستان را افراد زیر سن ۳۵ سال تشکیل می‌دهد. بر همین اساس، مشارکت و نقش جوانان در تصمیم‌گیری‌های ملی اساسی است.

اعضای شورای وزیران پس از بررسی استراتژی جوانان، پیشنهادها و دیدگاه‌های‌شان را مطرح کردند.

رئیس اجرائیه هدایت داد که برای گنجانیدن نظریات و پیشنهادهای اداره‌ها در استراتژی ملی جوانان، جلسه‌یی تدویر یابد. وی همچنان از تمام نهادهای مسئول خواست که در زمینۀ اجرایی‌شدن استراتژی با وزارت اطلاعات و فرهنگ همکاری نمایند.

در ادامه، ادارۀ ارگان‌های محلی، دربارۀ توزیع نمرات رهایشی برای خانواده‌های شهدا و معلولان نیروهای امنیتی و دفاعی ولایت پنجشیر، گزارش داد.

براساس گزارش، برنامۀ توزیع زمین برای خانواده‌های شهدا و معلولان نهایی است و به دلیل عدم انتقال زمین، قضیه به تأخیر افتیده است. جلسه به ادارۀ اراضی و وزارت شهرسازی هدایت داد که قضیۀ زمین را حل نماید تا روند توزیع زمین آغاز شود.

سپس، وزارت اقتصاد، طرح جامع را به خاطر حل مشکلات سکتور قالین به جلسه ارایه کرد. بر بنیاد گزارش وزارت اقتصاد، ۳۰ نوع قالین در افغانستان تولید می‌شود که ۹۵ درصد آن به شکل سنتی و در خانه‌ها بافته می‌شود.

جلسه پس از شنیدن طرح وزارت اقتصاد، روی تسهیل روند کار ایجاد شهرک‌ها برای قالین‌بافان اصرار ورزیده و از نهادهای مسئول خواستند که در هماهنگی مشکلات را در این زمینه حل نمایند.

طبق آجندا، وزارت اقتصاد گزارش کمیسیون موظف پیرامون حمایت مالی و تخنیکی وزارت‌ها و ادارات ذیدخل به آجندای ملی امنیت غذایی و تغذیه را به جلسه ارایه کرد.

کمیسیون موظف پیشنهاد کرد که پلان استراتژیک آجندای ملی امنیت غذایی تقسیمات بودجوی گردد؛ وزارت زراعت و انکشاف دهات در برنامه‌های خویش برنامۀ آجندای ملی امنیت غذایی را شامل سازد و ادارۀ ملی غذا در سطح کشور ایجاد شود.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی طرح ایجاد مرکز رباط سازی را به جلسه ارایه کرد.

جلسه پس از بحث و ارزیابی، ایجاد مرکز رباط ‌سازی را یک ضرورت مهم خواند و در این زمینه خواستار هماهنگی و کار مشترک وزارت مخابرات، دانشگاه‌های کابل و پلی‌تخنیک گردید. همچنان، از وزارت مخابرات خواسته شد که با نهادهایی‌که خواهان همکاری در این زمینه شده‌اند، هماهنگی و تماس برقرار شود.

در پایان نشست، اتاق تجارت بین‌المللی افغانستان در رابطه به حل منازعات تجارتی، به جلسه گزارش ارایه کرد. اعضای جلسه بر حل مشکلات تقنینی تأکید کرده و از وزارت‌های مالیه، عدلیه و اتاق تجارت بین‌المللی خواستند که در جلسه‌ای مشترک مشکلات را حل نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید