روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: مرحله ابتدایی بازسازی منارجام غور به زودی آغاز می‌گردد

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان دیروز در کمیته اجرایی فرهنگ و هنر گفت که به زودی کار مرحله ابتدایی بازسازی منارجام غور آغاز خواهد شد.

در این نشست، روی کار شیوه کمیته آموزش و پژوهش در وزارت معارف، ایجاد شبکه تلویزیونی باختر، آغاز دوباره کار بازسازی مدرسه خواجه بهاءوالدین ولد و حفظ آبدات تاریخی بحث و تصمیم گرفته شد.

در آغاز جلسه، داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور از آتش سوزی در فرانسه یاد کرد و گفت که یک بنای تاریخی و فرهنگی از بین رفت؛ اما سهم‌گیری جهانی برای بازسازی آن قابل قدر است.

در این مورد حکومت افغانستان با کشور فرانسه و یونیسکو ابراز همدردی می‌کند.

سپس، کمیته ویژه برای بازسازی منارجام غور در باره نگرانی‌ها از احتمال ریزش و لغزش منار جام به صورت مفصل گزارش داد. این کمیته متشکل از وزارت اطلاعات و فرهنگ و یونیسکو می‌باشد.

رئیس اجرائیه کشور هدایت داد که نباید کار این کمیته به سلسله مراتب اداری واگذار شود و به تأخیر بیفتد. پیشنهادات مشخص را برای آغاز کار ارائه کنید تا اقدام عملی انجام شود.

تیم رسانه‌ای کمیته اجرایی فرهنگ و هنر طرح ایجاد شبکه تلویزیونی باختر با حمایت مالی وزارت مالیه را به جلسه ارائه کرد. در این زمینه کار روی تشکیلات، بودجه، اهداف و نحوه کار آن جریان دارد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که ایجاد شبکه تلویزیونی باختر یک اقدام ضروری است؛ اما باید تهداب آن درست گذاشته شود تا اعتماد مردم افغانستان را بدست بیاورد. باید شیوه کار آن کاملأ متفاوت و تاثیرگذار باشد.

وزارت معارف در باره کمیته آموزش و پژوهش گزارش داد و گفت که این کمیته به دوبخش فارسی-دری و پشتو کارش را آغاز کرده است تا مشکلات املایی و انشایی هردو زبان را تشخیص و اصلاح نماید.

وزیر معارف گفت که در کمیته آموزش و پژوهش افراد مسلکی و با تجربه از بخش‌های مختلف کار می‌کند و نتایج آن در یک کنفرانس ملی به بحث گرفته خواهد شد.

رئیس اجرائیه کشور گفت که اصلاحات در منابع تعلیمی و علمی ایجاب یک بحث وسیع‌تر را می‌نماید تا اصالت هر دو زبان زیر سوال نرود. باید این مسا‌ٔله در سطح دانشگاه‌ها، استادان و نویسنده‌گان به بررسی گرفته شود.

ریاست امور فرهنگی وزارت خارجه گزارش داد که در سال ۲۰۱۰ کار ترمیم مدرسه خواجه بهاءوالدین ولد آغاز شده بود ولی متوقف شد. اکنون کشور ترکیه آماده است که این پروژه را در هماهنگی با حکومت افغانستان دوباره آغاز کند.

رئیس اجرائیه کشور ضمن تاکید بر اهمیت این پروژه و تقویت روابط فرهنگی کابل و انقره گفت که حکومت وحدت ملی به خاطر آغاز این پروژه هر نوع همکاری لازم را با کشور ترکیه انجام می‌دهد.

در اخیر برنامه، حفیظ لطفی یک جلد کتاب مجموعه مقالات کنفرانس بین المللی حفاظت از میراث‌های فرهنگی افغانستان را به رئیس اجرائیه کشور هدیه کرد. این کتاب از سوی دانشگاه شیکاگو به همکاری آقای لطفی به چاپ رسیده است.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن با اهمیت خواندن این کتاب به عنوان یک اثر علمی و ارزشمند گفت که این کتاب در دانشگاه‌ها به عنوان یک مرجع علمی و تحقیقی استفاده خواهد شد.رئیس اجرائیه کشور از همکاری دانشگاه شیکاگو بابت تدوین و چاپ کتاب مجموعه مقالات کنفرانس بین المللی حفاظت از میراث‌های فرهنگی افغانستان ستایش کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید