روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: طالبان جنایتکار مسئول کشتار شهروندان کشور اند

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی دیروز در مراسم رونمایی  ستراتیژی کاهش خطرات و اثرات حوادث طبیعی افغانستان که از سوی دفتر وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث در قصر سپیدار به اشتراک تعدادی از وزرا و نهادهای بین‌المللی برگزار گردیده بود گفت: حادثۀ هراس‌افگنانۀ روز دوشنبه در کابل یک تراژیدی دردناک بود که از شهروندان بی‌گناه کشور قربانی گرفت.

رئیس اجرائیه افزود: هر گروه که این مسؤولیت را به عهده بگیرد، نزد حکومت و مردم افغانستان مسؤول این جنایت گروه تروریستی طالبان و کشور حمایت کننده آنان است. گروهی که جرأت مذاکره رو به رو با حکومت و مردم افغانستان را ندارد و از کشتن شهروندان و ریختن خون بی‌گناهان دریغ نمی‌کند. رئیس اجرائیه کشور ضمن محکوم کردن این رویداد خونین بیان داشت که طالبان جنایت‌کار سال‌ها است که دست به قتل و جنایت می‌زنند و مسؤولیت این اعمال ضد بشری را به عهده می‌گیرند. آنان باید بدانند که هرگز به اهداف شان نخواهند رسید. داکتر عبدالله عبدالله با ابراز تسلیت برای خانواده‌های قربانیان به جانباختگان این رویداد بهشت برین و به زخمیان حادثه تندرستی کامل و زودهنگام تمنا کرد.

رئیس اجرائیه کشور سپس تدوین استراتیژی کاهش خطرات و اثرات حوادث طبیعی افغانستان را در مطابقت به چارچوب‌ها و معیارهای بین‌الملل گامی به پیش به سوی جلوگیری از خسارات ناشی از حوادث طبیعی دانسته، افزود: تدوین استراتیژی برای حکومت افغانستان نقشۀ راهی است که می‌تواند در راستایی مدیریت حوادث و کاهش خسارات کمک فراوانی کند.

داکتر عبدالله عبدالله از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، نهادهای همکار داخلی و همکاران بین‌المللی ابرار قدردانی نموده تأکید کرد که همانگونه هم‌آهنگی و کار مشترک سبب تدوین این استراتیژی شد، در تطبیق آن نیز ضرورت به همکاری مشترک و اقدامات جدی‌تر است. در این مراسم نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور سیدگی به حوادث و امور بشری گفت: داشتن یک نقشه راه مطابق به چارچوب تطبیقی بین‌الملل برای مدیریت حوادث و کاهش خسارات ناشی از آن برای حکومت یک ضرورت جدی بود. زیرا افغانستان یک کشور حادثه‌خیز است و شهروندان این کشور خسارات زیادی از بروز حوادث می‌بینند.

آقای فهیم گفت که این استراتیژی با همکاری نهادهای بین‌المللی و اداره اسکان آغاخان در مطابقت با شرایط جغرافیایی و اقلیمی کشور ساخته شده است که قابلیت تطبیق را در نقاط مختلف افغانستان دارد. وی افزود که برای تطبیق این استراتیژی نیز برنامه‌های دارند تا بتوانند با عملی ساختن آن از بروز حوادث و خسارات ناشی از آن جلوگیری کنند.

راجندرا اریل رئیس سازمان زراعت و خوراک سازمان ملل و سرپرست دفتر امور بشری ملل متحد در افغانستان نیز در این مراسم گفت: تدوین این استراتیژی در مطابقت با چارچوب سندای گام مهمی برای حکومت افغانستان است. این استراتیژی می‌تواند برای رفاه و پیشرفت کشور ممد و مثمر واقع شود. آقای اریل افزود که تطبیق این استراتیژی از خطراتی که متوجه زراعت می شود جلوگیری می‌کند و به افزایش محصولات کشاورزی کمک می‌نماید.

نمایندۀ شبکه توسعه‌ای آقاخان نیز تدوین این استراتیژی را برای افغانستان با اهمیت دانسته بیان داشت: تطبیق آن می‌تواند به توسعه پایدار در کشور بیانجامد و زمینه‌های رشد و پیشرفت را فراهم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید