روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رئیس اجرائیه: سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش زراعت، تأثیر مثبت بر اقتصاد کشور دارد

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران که دیروز درقصر سپیدار برگزار شد، گفت: سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش زراعت می‌تواند نقش مهمی در تحولات اقتصادی کشور داشته باشد.طبق آجندا نخست معین وزارت زراعت و مالداری معلومات مفصل در باره وضعیت کشاورزان و مشکلات آنان ارایه کرد. در گزارش آمده است با وجود که محصولات گندم در سال افزایش یافته است، با آنهم ۷۵ هزارتن گندم از سوی کشور هندوستان به افغانستان کمک شده است. نماینده‌گان سکتور خصوصی در این نشست اعلام آماده‌گی کردند که در بخش زراعت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

رئیس اجرائیه کشور آماده‌گی سکتور خصوصی را به سرمایه‌گذاری در بخش زراعت یک گام مهم خوانده، افزود که این اقدام می‌تواند روی اقتصاد ملی تأثیر مثبت بگذارد.

درادامه جلسه، در بارۀ چالش‌های بخش سکتور صنعت سنگ بحث شد. مسؤولان این بخش گفتند: هم‌اکنون ۳۶ نوع سنگ تعمیراتی در کشور شناسایی شده است، اما به دلیل نامتوازن بودن وضعیت بازار با مشکلات رو به رو است. آنان خواستار توجه و همکاری حکومت در این بخش شدند.

در این نشست معین وزارت اقتصاد گفت که در شش ماه نخست سال روان ۱۹ شاخص که از سوی این وزارت برای تطبیق در نظر گرفته شده بود، ۱۳ شاخص آن عملی و ۶ شاخص دیگر در حال تطبیق است. وی از احتمال افزایش شاخص‌های دیگر تا پایان سال نیز خبر داد.

 تطبیق این شاخص‌ها نقش مثبت در اقتصاد کشور دارد.

مشکل ورود موترهای غیرقانونی بحث دیگری بود که در جلسه مطرح شد و فیصله گردید که هیأتی مرکب از نهادهای مرتبط حکومتی و سکتور خصوصی هرچه عاجل تشکیل و برای رفع این مشکل اقدام نمایند.

در پایان نشست اتحادیه ملی پیشه‌وران همکاری حکومت با مارکیت موبل‌سازی وطن که چندی قبل به اثر انفجار خساره‌مند شده گردید که رئیس اجرائیه به وزارت مالیه هدایت داد، پس از بررسی همه جانبه با این شرکت کمک لازم نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید