روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: با متخلفان آلودگی هوا برخورد قانونی صورت میگیرد

جلسۀ کمیتۀ عالی مبارزه با آلودگی هوا، دیروز به رهبری داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، در قصر سپیدار برگزار شد.

معاون ادارۀ ملی حفاظت از محیط‎زیست در این نشست گفت که استفاده از زغال سنگ، تیل‌ بی‌کیفیت و چرم مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای کابل است و این اداره در همکاری با وزارت‌خانه‌های کشور، طرح جلوگیری عوامل آلوده‌کنندۀ هوا را به صورت جدی روی‌دست گرفته است.

معاون ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست می‌گوید که اخیراً به مراکز تجارتی و شهرک‌های رهایشی ابلاغیه داده است که هرچه زودتر فلترهای تصفیۀ هوا را نصب نمایند تا از آلودگی بیشتر جلوگیری صورت بگیرد. وی افزود که پس از این با متخلفان برخورد خواهد شد. اگر هوتل‌ها، شهرک‌ها و مرکزهای تجارتی استفاده از زغال سنگ را ادامه دهند، جریمه می‌شوند.  

ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست خبر داد که ادارۀ نفت و گاز، گاز مایع را به قیمت ارزان به بازار عرضه می‌کند تا مردم بخشی از نیازمندی‌های شان را با آن رفع کنند.

این اداره همچنان قرار است در جریان این هفته طرح توزیع ماسک و آگاهی‌دهی از آلودگی هوا را نیز در نقاط مختلف شهر کابل راه‌اندازی نماید.

داکتر عبدالله عبدالله می‌گوید که آلودگی هوا زندگی مردم کابل را با خطر مواجه کرده است و باید در مقابل کسانی‌که حیات مردم را تهدید می‌کنند، برخورد جدی صورت گیرد.

رئیس اجرائیه کشور بر هماهنگی لازم میان اداره‌های دولتی تأکید کرد و به ادارۀ حفاظت از محیط زیست هدایت داد تا اقدامات عملی را سرعت بخشد.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور از ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست خواست که به خاطر فراهم‌آوری فلترهای تصفیه هوای کابل، هرچه زودتر دست به کار شود و باید تا چند روز دیگر تأثیرات مثبت به‌میان آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید