روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: باید از باغداران و کشاورزان در سطوح مختلف حمایت شود

جلسۀ کمیتۀ اقتصادی فرعی شورای وزیران، دیروز به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.

در این نشست، ادارۀ خط آهن از عوامل تأخیر در تطبیق پروژه‌های خط آهن و امکان‌سنجی دخیل‌سازی سکتور خصوصی در آن پروژه‌ها، گزارش داد. بربنیاد گزارش، عدم علاقمندی سکتور خصوصی، مشکلات امنیتی و نبود ظرفیت‌ تخنیکی لازم از چالش‌های عمده است.

ادارۀ خط آهن خواستار توجه بیشتر حکومت در بخش امنیتی، کاهش هزینه‌های امنیتی، همکاری گمرکات، ایجاد ذخایر نفتی در مسیر خط آهن، تسریع طی مراحل پروسه تصفیه و استملاک زمین‌های تحت مسیر پروژه‌های خط آهن، معیاری‌سازی خدمات بندری و تعین ارایۀ بسته‌های تشویقی به هدف جلب سرمایه‌گذاری و مشارکت سکتور خصوصی، شد.

رئیس اجرائیه به وزارت‌ها و نهادهای مربوط هدایت داد که در همکاری با این اداره، اقدامات لازم را انجام دهند.

در ادامه وزارت انرژی و آب از چگونگی پیشرفت کار بندهای بزرگ آبی گزارش داد. گزارش از پیشرفت در کار بندهای شاه و عروس در کابل، کمال خان در نیمروز، پاشدان در هرات، دهنه‌دره در فاریاب، مچلغو در پکتیا، فاز دوم کجکی در هلمند و اعمار تونل آب گردان بخش‌آباد در فراه خبر داد. وگفت کار این بندها تا ۸۸ درصد هم انجام شده است.

چالش‌های فرا راه پیشرفت و ادامۀ کارهای بندهای برق نیز مطرح شد که از سوی اعضای جلسه بررسی و پیشنهادهای لازم ارائه شد.پیدا کردن بازار میوه‌های فصلی در داخل و خارج از کشور، موضوع دیگری بود که از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری مطرح شد.

این وزارت از افزایش ۴۰ هزار تُن حاصلات میوه‌های تازه در سال ۱۳۹۸ خبر می‌دهد. اما به دلیل نبود بازار مناسب و سردخانه‌های معیاری بخش بزرگ این حاصلات یا به بهای اندک به فروش می‌رسند یا ضایع می‌شوند.

وزارت طرح در اولویت قراردادن سکتور زراعت را در تخصیص بودجه اولویت بازرسی محموله‌های میوه و سبزی‌ها توسط نیروهای امنیتی، جلوگیری از قاچاق میوه‌های همسایه و مصرف آن صادارت به نام میوه‌های افغانستان، مصرف میوه‌های فصلی در ادارات دولتی و ایجاد راهکار کاهش مصرف میوه‌های وارداتی در خانه‌ها، هوتل‌ها و غیره پیشنهاد کرد که از سوی اعضای جلسه مورد بررسی قرار گرفت.رئیس اجرائیه با تأکید بر عملی شدن طرح‌های پیشنهادی این وزارت، افزود: باید از باغداران و کشاورزان در سطوح مختلف حمایت شود و آنان تشویق گردند تا سبب افزایش حاصلات میوه و کشاورزی شود.وضعیت سرمایه‌گذاری در افغانستان آخرین موضوع مورد بحث این جلسه بود. طبق گزارش که ارائه شد، تولید ناخالص داخلی کشور از ۲/۲ میلیارد دالر در سال ۲۰۰۲ به ۳۶۳/۱۹ ملیارد دالر در سال ۲۰۱۸ رشد نموده است. سکتورهای مختلفی در این رشد سهم داشته‌اند.نبودپالیسی مشخص برای حمایت سرمایه جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، ناامنی و عدم ثبات سیاسی، بروکراسی و فساد اداری، نبود بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران و نبود محیط مناسب و زیربناهای موجود برای سرمایه‌گذاری از چالش‌های عمدۀ این بخش شمرده می‌شود.

در پایان فیصله شد که موارد پیشنهادی این بخش به گونۀ دقیق بررسی و راه‌ حل‌های مناسبت در نشست بعدی ارائه گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید