روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس‌جمهور غنی:  لویه جرگۀ مشورتی صلح نقشه‌راه را برای حکومت ارائه کرده است که قدم ‌به‌ قدم عملی می‌گردد

رئیس‌جمهور غنی: لویه جرگۀ مشورتی صلح نقشه‌راه را برای حکومت ارائه کرده است که قدم ‌به‌ قدم عملی می‌گردد

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر دیروز با داکتر زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا در خصوص صلح افغانستان، دیدار کرد.

در این دیدار که در قصر دلگشای ارگ انجام شد، شماری از سیاسیون و نمایندگان احزاب سیاسی، علما، اعضای جامعۀ مدنی، جوانان، زنان، نمایندگان سکتور خصوصی، نمایندگان مردم در شورای ملی و تعداد از اراکین بلندرتبۀ دولتی حضور داشتند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن خوش‌آمدید و تشکر از تلاش‌های داکتر زلمی خلیل‌زاد، گفت که لویه جرگۀ مشورتی صلح، نقشه‌راه را برای حکومت ارائه کرده است که قدم ‌به‌ قدم عملی می‌گردد. 

وی همچنان افزود که هماهنگی حکومت افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا در خصوص پروسۀ صلح موجود است و نوع اطلاع‌دهی متقابل به‌صورت اساسی و دوامدار وجود دارد.

رئیس‌جمهور کشور همچنان تصریح کرد که در بخش بین‌المللی نیز فضای نهایت مثبت برای یک افغانستان دارای صلح دائمی، ثبات و امنیت به‌وجود آمده است. وی افزود که بحث‌های سازنده در رابطه به صلح میان حکومت افغانستان، ایالات متحدۀ امریکا و اتحادیۀ اروپا جریان دارد و کشور آلمان نقش مهم تسهیل کننده خواهد داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان ساخت که حکومت افغانستان برنامه های عملی را به هدف ایجاد اجماع منطقوی روی دست دارد که با تطبیق آن اجماع منطقوی مستحکم می‌گردد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که هدف مشترک ما رسیدن به صلح پایدار و ختم خشونت‌ها می‌باشد و تنها با حرکت واقع‌بینانه و منسجم می‌توانیم به این هدف برسیم.

وی افزود که برگزاری انتخابات حتمی می‌باشد، چون بدون انتخابات ارادۀ ملت نمی‌تواند تمثیل گردد.

سپس داکتر زلمی خلیل‌زاد از رهبری رئیس‌جمهور تشکر کرد و گفت: اجماع بین‌المللی در رابطه به صلح افغانستان به‌وجود آمده است، به همین ترتیب نیاز است تا در سطح منطقه نیز اجماع به‌وجود آید. وی افزود که پروسۀ صلح به هماهنگی و همسویی ضرورت دارد.

داکتر خلیل‌زاد گفت که حالا وارد مرحلۀ جدید می‌شویم و نقش کشورهای منطقه در صلح افغانستان مهم است.

داکتر خلیل‌زاد گفت که با کشورهای منطقه بحث‌ها صورت گرفته و برای آنان اطمینان داده شده است که نقش کشورهای آنان در پروسۀ صلح افغانستان در نظر گرفته می‌شود.

در این دیدار، شماری از سیاسیون و نمایندگان احزاب سیاسی، علما، اعضای جامعۀ مدنی، جوانان، زنان، نمایندگان سکتور خصوصی و نمایندگان مردم در شورای ملی، سوالات شان را در رابطه به صلح مطرح ساختند و داکتر زلمی خلیل‌زاد به سوالات آنان پاسخ ارائه کرد.

در اخیر، رئیس‌جمهور با ابراز تشکر از همۀ اشتراک کنندگان و نقش فعال‌شان، گفت: جامعۀ جهانی به این اجماع رسیده است که بالای افغانستان، کوتاه مدت نه بلکه وسط مدت و دراز مدت فکر نماید. وی افزود که ارادۀ ترک افغانستان بدون موجودیت یک نقشه راه واضح، وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید