روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس‌جمهور: اهل هنود و سیکهـ، جزء تاریخ پرافتخار کشور هستند

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز دوشنبه با نمایندگان اهل هنود و سیک افغانستان، در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار نمود.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، ابتدا، سندپال سینگ و چَرَن‎سنگ خوستی به نمایندگی از اهل هنود و سیک‌های افغانستان صحبت کرده، مشکلات و پیشنهادات شان را در بخش‌های، انتقال قضایای حقوقی اهل هنود و سیک از ولایات به کابل، جلوگیری از غضب زمین‌های اطراف درمسال در کابل، حل معضل هندوسوزان، تسلیمی ۱۶۰ نمره زمین رهایشی در ولایت ننگرهار و ۳۶۰ نمره در ساحۀ لته‌بند که برای اهل هنود و سیک درنظر گرفته شده‌است، حل مشکل توزیع ویزه افغانستان برای آنعده اهل هنود و سیک که تابعیت کشور دومی را به دست آورده اند، انتصاب یک سناتور و یک وزیر مشاور با رئیس‌جمهور کشور شریک ساختند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، اهل هنود و سیک افغانستان را جزء تاریخ پرافتخار کشور خواند و گفت که اهل هنود و سیک از سال‌های متمادی به این‌سو در این سرزمین ساکن بوده اند و نقش اقتصادی برازندۀ داشته اند.

رئیس‌جمهور غنی بی‌توجهی در رسیدگی به قضایای اهل هنود و سیک‎را غیر قابل تحمل خواند و هدایت داد تا تمامی قضایای حقوقی و قضایای غصب زمین‌های اهل هنود و سیک، از ولایات به کابل انتقال یابد و در مشورت با لوی‌څارنوال و قاضی‌القضات کشور آدرس خاص برای رسیدگی به قضایای متذکره، ایجاد گردد.

همچنان رئیس‌جمهور کشور به مشاور امنیت ملی هدایت داد تا فرمان رئیس‌جمهور پیشین مبنی بر توزیع ۱۶۰نمره زمین رهایشی برای اهل هنود و سیک در ولایت ننگرهار مورد تعقیب قرار گیرد و از غصب زمین‌های آنان جلوگیری بعمل آید.

رئیس‌جمهور غنی با اشاره به مشکل هندوسوزان، گفت که شما بالای یک دستگاه به توافق برسید، حکومت آمادۀ پرداخت وجوه مالی آن می‌باشد و هم‌چنان بالای ایجاد یک مشاوریت برای اهل هنود سیک نیز غور خواهدشد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید