روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رؤسای جمهور افغانستان و قزاقستان بر گسترش همکاری ها میان دو کشور تأکید ورزیدند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان دیدار کرد.

در این دیدار هر دو جانب روی گسترش روابط و همکاری ها میان افغانستان و قزاقستان در عرصه های مختلف و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر نمودند.

رئیس جمهور قزاقستان گفت: از اینکه روابط میان دو کشور در حال گسترش است، قزاقستان علاقه دارد تا نمایندۀ خاص خود را در امور افغانستان تعیین نماید. وی افزود که ثبات و انکشاف اقتصادی افغانستان برای ما مهم است و از تمام تلاش های جامعه بین المللی برای صلح و رفاه افغانستان حمایت می کنیم.

توکایف، آمادگی کشورش را در زمینه همکاری در بخش معارف و اعطای بورسیه های تحصیلی به افغانستان اعلام کرده، گفت که افغانستان و قزاقستان در یک منطقه واقع اند، بناً به مشارکت و کار بیشتر نیاز دارند.

رئیس جمهور قزاقستان با بیان اینکه افغانستان برای ما مهم است گفت که کشورهای منطقه آماده اند تا از هر نقش مثبت که باعث صلح، ثبات و امنیت افغانستان گردد، حمایت نمایند.

در مقابل، رئیس جمهور غنی صحبت کرد و با اشاره بر اینکه افغانستان و قزاقستان در یک منطقه قرار دارند، گفت که در چند سال گذشته تجارت میان دو کشور پنج برابر افزایش یافته است و باید کارهای بیشتری در زمینۀ ترانزیت صورت گیرد.

رئیس جمهور گفت که قرار است در خصوص تجارت و تزانزیت یک موافقتنامه میانه افغانستان و قزاقستان به امضا برسد که باعث توسعۀ روابط اقتصادی به ویژه در قسمت خریداری غله جات میان دو کشور خواهد شد.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که ما می خواهیم بیلانس صادرات و واردات افغانستان و قزاقستان متوازن باشد و این کشور بازار مناسب برای
میوه جات و سبزیجات ما به شمار میرود. وی بر مشارکت پایدار تأکید ورزید و با توجه به فرصت های سرمایه گذاری در بخش های معادن و نفت و گاز در افغانستان، گفت که ما سرمایه گذاری ها را در این بخش ها، تشویق
می نمائیم
.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش در خصوص اتصال منطقوی، گفت که برای ما پروژه های تاپی و تاپ که افغانستان نقش مهم را در آن بازی می کند، اهمیت فراوان دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید