روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

ذبیح الله مجاهد : کشت کوکنار کاملا در افغانستان متوقف است

ذبیح الله مجاهد در پاسخ به اعلامیه بورد جهانی کنترول مواد مخدر و تولید و افرکوکنار در افغانستان گفته است که اعلامیهٔ منتشر شده واقعیت ندارد: « کشت کوکنار کاملا در افغانستان متوقف است، ما د رهیچ جای کشت کوکنار نداریم، این در جاهای بسیار دور هم بررسی شده که چنین چیزی وجود ندارد، بعضی از اداره‌ها که خود را در این بخش فعال نشان می‌دهند متاسفانه کار شان مغرضانه است، این که می‌گویند بیشتر شده است، کاملا خلاف واقعیت است.»

بورد جهانی کنترول مواد مخدر از کشت و تولید وافر کوکنار در افغانستان نگرانی نشان داده است، این در حالی است که امارت اسلامی در افغانستان کشت، قاچاق و تولید کوکنار را منع کرده است.

این بورد روز جمعه در یک اعلامیه گفته که گزارش‌های رسانه‌ها در مورد کشت و تولید کوکنار در افغانستان قابل نگرانی اند و باید از این جلوگیری شود.

در این اعلامیه همچنان گفته شده آن عده از دهقانانی که کوکنار کشت می‌کنند باید برای شان بدیل فراهم شود و به تداوی معتادین از جمله زنان معتاد باید اقدامات فوری و موثری صوت بگیرد.

بورد جهانی کنترول مواد مخدر از نهاد‌های جهانی و سازمان‌های بشری خواسته که کمک های خود را با مردم افغانستان ادامه دهند تا این که تعداد معتادان مواد مخدر افزایش نیابد.

به گفتهٔ این بورد، باید کشت بدیل برای این دهقانان ارایه شود.

از سویی هم امارت اسلامی می‌گوید، کشت کوکنار در افغانستان به صفر رسیده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی، در واکنش‌ به این اظهارات گفته است که اعلامیهٔ منتشر شده واقعیت نداردو  کشت کوکنار کاملا در افغانستان متوقف است، ما د رهیچ جای کشت کوکنار نداریم.

این نگرانی‌ها در حالی اند که امیر المؤمنین در یک فرمان در ماه حمل سال روان، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را در تمام افغانستان منع کرد.

بورد جهانی کنترول مواد مخدر (INCB) ) یک ادارهٔ مستقل نیمه قضایی برای عملی کردن کنواسیون‌های جهانی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد است.

این بورد در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد و هدف‌ آن نظارت و گزارش‌دهی از کشورهای است که در آن مواد مخدر کشت و تولید می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید