روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

دیدگاه ها در موردیک سالگی حاکمیت امارت اسلامی  و خروج امریکا از افغانستان

حامده صدیقی

۲۴ اسد نقطه عطف در تاریخ سیاسی کشور است هم زمان با فروپاشی نظام فاسد جمهوریت و اشغال نظامی امریکا و متحدانش پس از ۲۰ سال حضور بی شرمانه و مداخله گرانه شان پایان گذاشته مجاهدان سر به کف باوادار ساختن مداخله گران به پذیرفتن شکست شان در میادین نبردهای مسلحانه با تزلزل پایه های نظام دست نشانده که ماموران آن در سطوح مختلف با باج گیری از مردم مظلوم افغانستان و با دزدی و حیف و میل بیت المال و کمک های سخاوتمندانه جامعه جهانی به ساختن قصر ها و سرمایه گذاری های سود آور در کشور های مختلف جهان دم و دستگاه حاکمیت را خانوادگی و قومی ساخته با پرداختن به پروژه های بی ثمر، افغاسنتان را از داشتن پروژه های اساسی و زیربنایی محروم ساخته و با هزینه های سرسام آور پروژه های وارداتی را به مردم ما تحمیل نمودند و حتا در هنگام فرار نیز مقادیر زیادی از این پول ها را غارت و به بانک های بیرونی انتقال دادند.

امروز فقر اقتصادی مردم افغانستان محصول کوتاه فکری، فساد گسترده قومی، سمتی و گروهی همان دزدان حکومت در سطوح مختلف رهبری، و منجمد ساختن عمدی سرمایه های ملی مردم افغانستان توسط امریکا در پی انتقام از شکست مفتضحانه شان در خاک دشمن شکن افغانستان است که در طی یک قرن بار بار پوز متجاوزان را با همت، مجاهدت و سرسپردگی افغان ها در دفاع از ارزش های دینی جغرافیایی و اجتماعی به خاک ذلت مالیده اند که با گروگان گیری پشتوانه های ارزی افغانستان امریکای متجاوز فقر اقتصادی ظالمانه را بر مردم و امارت اسلامی افغانستان عمداً تحمیل نموده است.

همواره با بهانه تراشی ها و تلاش های مذبوحانه می خواهد با در مضیقه قرار دادن مردم و حاکمیت نو پای امارت اسلامی رد پای برای فصل جدیدی از مداخله و تحمیل خواسته هایش بگشاید. اینکه در سالگرد خروج نظامیان امریکایی و متحدانش از افغانستان و تشکیل امارت اسلامی افغانستان مردم ما چه دیدگاه و خواست های دارند.

رحمت الله باشند تخار در صحبتی با خبرنگارروزنامه ملی انیس می گوید: پس از استقرار امارت اسلامی و خروج نظامیان اشغالگر امریکا و متحدانش، مشعله جنگ در سر تاسر کشور خاموش و در مجموع مردم ما از نعمت امنیت که آرزوی دیرینه شان بود برخوردار شدند. در حال حاضر به یمن مجاهدت مجاهدان امارت اسلامی مردم ما آزادانه می توانند به ولایت مختلف کشور بدون خوف و خطر شب و روز سفر کنند.

خواست ما از مسئولان امارت اسلامی اینست که با حسن رفتار با مردم زجر دیده ما، خواهان همکاری گردند. یک نظام زمانی موفق می شود که همکاری دوسویه میان مردم و حکومت موجود باشد و یکدیگر را از خود بدانند، مردم ما از حاکمیت های خود کامه که در طی دهه های گذشته تجربه کرده اند، خاطر های تلخ دارند.

شیر خان باشنده کابل می گوید: یکی از مزیت های استقرار امارت اسلامی از میان بردن انواع فساد در کشور بود.

دزدان وفساد پیشه گان به اشکال مختلف از مسئولان بلند پایه حکومتی گرفته تا وکیل، قاضی و مجریان فاسد ادارات امنیتی، ملکی خدماتی و… همه در فساد غرق بودند.

ما از مجاهدین سپاس گذار هستیم که با تأمین امنیت تا حد  زیادی آرامش روحی و روانی را به میان آورده اند ولی از مسئولان مارت اسلامی می طلبیم با جستجوی راه های حل جامع حداقل زمینه کار آبرومند را برای مردم ایجاد و با راه اندازی پروژه های انکشافی دراز مدت وضعیت را تغییر دهند.

عبدالمحسن باشنده کوهستان ولایت کاپیسا می گوید:

بیشترین کار های که تا حال از سوی امارت اسلامی انجام شده است تا حد زیادی خواست های مردم ما که سالهای دراز در آرزوی آن بودند، می باشد مردم ما امنیت می خواهند کار و پیشرفت می خواهند که انشا الله با اتحاد و اتفاق و یاری الله«ج» امکان پذیر است.

علی عبدالله باشنده مزار شریف در رابطه به دستاورد های حاکمیت یک ساله امارت اسلامی افغانستان دیدگاهش را چنین ابراز داشته می گوید: یک سالگی آزادی و خود ارادیت ملت مجاهد پرور و قهرمان خویش را تبریک می گویم. در پهلوی کار های خوبی که صورت گرفته است، از مسئولان می طلبیم در عرصه رشد نظام آموزشی و تحصیلی افغانستان توجه و سرمایه گزاری بیشتر نمایند. با ختم جنگ و جهاد، پرداختن به انکشاف، ترقی تربیه کادر های علمی لازمه ضروری پیشرفت حکومت ها است. با داشتن افراد شایسته با سواد و با درایت باید خلای کادری در کشور پر گردیده و کار به اهل آن سپرده شود. زیرا نیروهای امریکایی هنگام خروج، کادر های شایسته و جوانان تحصیل کرده ما را وادار به فرار کردند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید