روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

دولت آلمان ابراز آمادگی نمود تا از مذاکرات صلح افغانستان میزبانی نماید

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه کشور، تماس تلیفونی از طرف ‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه جمهوری فدرال آلمان دریافت نمودند.
طی این تماس، وزیر امور خارجه آلمان در مورد حمله تروریستی روز گذشته بالای ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان به وزیر امور خارجه افغانستان تسلیت گفته و سطح بلند خشونت‌ها را از سوی طالبان محکوم نمودند. انتظار ایشان از طالبان این است تا هرچه سریعتر سطح خشونت‌ها را کاهش داده و روند مذاکرات بین الافغانی آغاز گردد.
وزیر امور خارجه آلمان ابراز نمودند که دولت آن کشور در صورت موافقت و خواست دولت افغانستان و گروه طالبان، آماده است تا مذاکرات صلح را میزبانی نموده و در همآهنگی با کشورهای دخیل در این روند، اقدام نمایند. آقای ماس ضمن ابراز تعهد دولت آلمان برای تداوم کمک‌ها و حمایت‌های شان از افغانستان، از وزیر امور خارجه پرسش به عمل آوردند که دولت آلمان پیرامون روند مذاکرات صلح با طالبان چه نقشی دیگری می‌تواند ایفا نماید.
وزیر امور خارجه افغانستان از اعلام آمادگی این کشور برای میزبانی مذاکرات صلح، حمایت‌های تاثیرگذار و دوامدار آن کشور از مردم و دولت افغانستان صمیمانه ابراز سپاس و امتنان نموده، خواهان تداوم همکاری‌های هرچه بیشتر آن کشور در زمینه تقویت اجماع منطقوی و بین المللی پیرامون روند صلح افغانستان گردیدند. همچنان، آقای اتمر از اهمیت ویژه روابط دو کشور به همتای آلمانی خویش اطمینان دادند.
وزیر امور خارجه با تاکید بر توسعه روابط دوجانبه، خواهان سهمگیری هرچه بیشتر نهاد‌های علمی-دیپلوماتیک آن کشور در زمینه بالابردن ظرفیت دیپلوماتان افغانستان گردیدند. وزیر امور خارجه آلمان ضمن ابراز موافقت خویش در این زمینه، به وزیر امور خارجه افغانستان اطمینان دادند تا تحقیقات خویش را پیرامون این موضوع تکمیل نموده، به جانب افغانستان اطلاع دهند. در پایان، ماس از اتمر دعوت به عمل آورد تا بعد از ختم دوره شیوع ویروس کرونا، از آلمان دیدار نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید