روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

دروس دانشگاه‌های دولتی به زودی آغاز می‌شود

مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که دروس دانشگاه‌های دولتی افغانستان به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ حقانی روز چهارشنبه ۲۲ جدی در یک نشست خبری در کابل گفت:” امارت اسلامی افغانستان به آموزش مردان و زنان و حفاظت و توسعه نهاد‌های تحصیلی افغانستان متعهد است”.

حقانی گفت:” با تسلط امارت اسلامی در افغانستان تا هنوز به ۱۵۰ دانشگاه خصوصی اجازه فعالیت داده اند و ۴۰ دانشگاه دولتی به دلیل برخی مشکلات تخنیکی هنوز هم بسته است و به زودی دروازه‌های این دانشگاه‌ها نیز باز می‌گردد”.

حقانی دلیل باز نشدن برخی دانشگاه‌های دولتی را مشکلات اقتصادی ، عدم فضای اسلامی و اخلاقی برای محصلین خوانده و تاکید کرد که این مشکل در آینده نزدیک حل خواهد شد.

او افزود:”مردم افغانستان می خواهند دختران‌شان تحصیل کنند، اما آنها خواهان تحصیلات مختلط نیستند. آنها یک محیط غیر اخلاقی و غیر اسلامی نمی خواهند. این درک هر افغان است و ما به آن متعهد هستیم.” .

او گفت با آنکه دختران و پسران افغان در ۱۵۰ نهاد تحصیلی خصوصی مشغول فراگیری علم و دانش هستند اما جهان آنرا نا دیده گرفته و تنها با بسته بودن ۴۰ دانشگاه دولتی سر صدا دارند.

حقانی افزود: ما تلاش داریم که تمام نهاد‌های تحصیلی دولتی و خصوصی را با معیارات‌ بین المللی برابر کرده و در آینده نزدیک نیاز مارکیت افغانستان را مرفوع سازیم.

او گفت: امارت اسلامی در مدت زمان بسیار کوتاه گام‌های بلند درعرصه تحصیلات عالی افغانستان برداشته اند که نتایج خوبی نیز به همراه داشته اند.

او افزود: دراین مدت ۳ دانشکده ماستری و ۲ دانشکده لیسانس در برخی از دانشگاه‌های دولتی و نیز۳ دانشکده ماستری و یک دانشکده لیسانس در دانشگاه های خصوصی ایجاد شده است.

حقانی افزود: وزارت تحصیلات عالی در تلاش است تا زمینه تحصیل در خارج از کشور را برای دانش‌جویان افغان فراهم کند و در این مورد با برخی کشورها و نهادها صحبت کرده است.

او می گوید که درحال حاضر صدها هزار افغان در خارج از کشور تحصیل می کنند و امارت اسلامی تلاش دارد تا جوانان بیشتری را برای تحصیل به خارج برای کسب تحصیل روان کند.

به گفته وی، امارت اسلامی همچنین با کشور‌های ترکیه، ایران، پاکستان، ازبکستان، اتحادیه اروپا و یک شرکت آلمانی برای اعزام جوانان برای تحصیل به خارج از کشور گفتگو کرده است.

درباره فرار استادان دانشگاه‌های دولتی به خارج از کشور گفت: یک تعداد از استادان که متعهد به وطن و مردم این کشور نبودند تحت تاثیر تبلیغات خارجی‌ها از افغانستان فرار کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید