روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

درخواست اداره ملی حفاظت محیط زیست از مالکین شهرک‌ها وبلند منزل‌ها

اداره ملی حفاظت محیط زیست، به هدف کاهش آلودگی هوا در فصل زمستان امسال، از مالکین شهرک‌ها و بلند منزل‌ها در خواست کرد که الی اخیر ماه عقرب سال روان، سیستم تسخین مرکز گرمی و مواد سوخت بلند منزل‌ها وشهرک‌های شان را از زغال سنگ، به گاز مایع تبدیل کنند.
شاه زمان میوندی، رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست که در یک کتنانس خبری مشترک با معاونین ادارات مواد نفتی وستندرد، در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، حضور یافته بود هشدار داد: درصورت عدم اصلاح و تغییر سیستم مرکز گرمی شهرک‌ها وبلند منزل‌ها، بخش نظارت وتفتیش این اداره اجازه فعالیت به مرکز گرمی‌های شهرک‌ها وبلند منزل‌ها را نخواهد داد.
میوندی با تأکید بر آنکه نصب فلتر‌های تصفیه دود شهرک‌ها وبلند منزل‌ها که سال گذشته آغاز گردیده است ادامه دارد، افزود: در هر صورت، نصب فلتر تصفیه دود، ضرورت جدی است.
او در همین حال، ابراز امیدواری نمود که نمایندگان سکتور خصوصی وسرمایه گذاران، در امر مهار منابع آلوده کننده محیط زیست، نهاد‌های مسئول را کمک نمایند.
با تلاش اداره ملی حفاظت محیط زیست، ودیگر شرکای کاری آن به هدف تنظیم سیستم سوخت اصناف به ویژه در فصل زمستان سال گذشته، ۹۷ درصد از سیستم تسخین ۶۹ هتل عروسی، ۸۳ درصد از سیستم تسخین ۷۹۱ رستورانت، ۹۸ درصد از سیستم تسخین ۱۴۶۱ خبازی و۱۰ درصد از سیستم تسخین ۳۷۷ سقابه در شهر کابل؛ گاز سوز شده اند.
در همین حال عزت الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست با تأکید بر مزایای استفاده از گاز مایع به جای زغال سنگ گفت: ذرات معلقی که از سوخت ذغال سنگ خانواده در یک سال در شهر کابل به وجود می آید ۷۸۵۰ تن تخمین شده است که در صورت استفاده خانواده‌ها از گاز مایع، این ذرات به ۷۵ تن، در سال کاهش خواهد یافت.
در این کتنانس، مسئولان ادارات نفت وگاز و ستندرد، آمادگی‌های شان را با اداره ملی حفاظت محیط زیست اعلام کردند.
انجنیر محمد زبیر، معاون اداره نفت وگاز گفت که ذخایر گاز مایع این اداره در حال حاضر مملو است و روند انتقالات گاز مایع از بنادر هرات، آقینه وحیرتان همچنان جریان دارد.
او تأکید کرد که در صورت تصمیم صاحبان شهرک‌ها وبلند منزل‌ها برای تغییر سیستم تسخین شان از زغال سنگ به گاز مایع، اداره نفت وگاز در هماهنگی با سکتور خصوصی، آمادگی تأمین گاز مایع آنان را دارند.
خواجه جاوید صدیقی، معین مسلکی اداره ستندرد هم، با اشاره به آنکه این اداره هماهنگی لازم را با اداره ملی حفاظت محیط زیست داشته است، افزود: اداره ستندرد در بخش نظارت وکنترول مواد سوخت عراده جات، کنترول تانک‌های تیل وبازار‌ها وبازار چه‌های عرضه مواد نفتی، با اداره ملی حفاظت محیط زیست همکاری می کند.
او افزود: پیش از شیوع ویروس کرونا روند نمونه گیری از ۳۶۰ تانک تیل در کابل آغاز شده بود که اکنون دوباره از سر گرفته می شود و تا آخر ماه عقرب تمام تانک‌ها چک وکنترول خواهند شد.
اداره حفاظت محیط زیست می گوید که بر بنیاد مطالعات بین المللی، افراد معروض با آلودگی هوا، در برابر ویروس کرونا آسیب پذیری بیشتر دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید