روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

داکتر عبدالله عبدالله در جلسه شورای وزیران: جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید در اولویت قرار داشته باشد

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رئیس اجرائیه کشور در سخنان مقدماتی‌اش، از وزارت‌ها و اداره‌های مستقل دولتی خواست تا فرارسیدن تاریخ برگزاری انتخابات، اولویت‌های مورد بحث‌شان را به جلسۀ شورای وزیران و یا کابینه ارایه کنند.

داکتر عبدالله عبدالله، ضمن سپاس‌گزاری از قهرمانی‌ نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، از آنان خواست که برای تأمین امنیت شاهراه‌ها و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، توجه جدی داشته باشند.

رئیس اجرائیه کشور گفت که طالبان شاهراه‌های بزرگ را به منبع عایداتی‌شان تبدیل کرده‌اند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید در اولویت قرار داشته باشد. مردمی‌که در دفاع از نظام قرار دارند و شرایط امنیتی بر آن‌ها تحمیل شده، نباید هدف قرار گیرند. در روزهای پسین، شماری ازکلینیک‌ها هدف قرار گرفته و به کارکنان کمیتۀ سویدن و ایمرجنسی تلفات وارد شده است.

رئیس اجرائیه دربارۀ مذاکرات صلح گفت که گفتگوها هنوز میان دو طرف آغاز نشده است. موقع این است که طرف مقابل به خواست مردم قناعت کند و کشتار مردم بی‌گناه را متوقف سازد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که در آستانۀ انتخابات، کمیسیون‌های انتخابات، در چارچوب قانون، برای تأمین شفافیت و بی‌طرفی توجه اساسی داشته باشند. مسئولیت تاریخی برگزاری انتخابات، به عهده تعداد مشخصی از افراد گذاشته شده و اما از نتایج کار آنان میلیون‌ها نفر متأثر می‌شوند.

در ادامه، مسئولان امنیتی دربارۀ وضعیت امنیتی کشور معلومات داده و گفتند که هفتۀ گذشته در نتیجۀ عملیات مشترک نیروهای امنیتی، ۶۳۱ تن از افراد دشمن کشته، ۲۱۴ تن زخمی و ۴۶ نفر بازداشت گردیده‌اند.

وزارت دفاع ملی گفت که امشب در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی امام صاحب کندز، ۱۸ تن از نیروهای امنیتی از چنگ طالبان آزاد شدند.

وزیر داخله اطمینان داد که نتایج بررسی‌ها دربارۀ تلفات غیرنظامی به ویژه در پکتیا را به زودی اعلام خواهند کرد.

مسعود اندرابی گفت که در سال جاری، به دلیل افزایش تحرکات و عملیات نیروهای امنیتی، تلفات طالبان به شدت افزایش یافته است.

وزیر داخله گفت که تأمین امنیت انتخابات در اولویت ماست و امنیت ۴۹۴۲ مرکز انتخاباتی را تأمین خواهیم کرد.

سپس، طبق دستور کار مجلس، وزیر عدلیه، دربارۀ ایجاد ادارۀ حقوقی برای کودکانی‌که میعاد حجز آن‌ها تکمیل گردیده، به جلسه گزارش داد.

شورای وزیران ایجاد چنین نهادی را یک ضرورت دانست و هدایت داد که ایجاد مرکز در چند مرحله در نظر گرفته شود. نخست در شماری از شهرها اساس دفتر گذاشته شود و بعد به ترتیب به ولایات گسترش یابد. رئیس اجرائیه هدایت داد که با همکاران بین‌المللی و وزارت مالیه دربارۀ تأمین منابع مالی مرکز تفاهم و کار صورت گیرد.

سپس، وزیر اقتصاد، از اجراآت کمیته‌های انکشاف ولایتی گزارش داد. وزیر اقتصاد گفت که ۱۷۴ جلسه برگزار شده و موارد مهم مورد بحث قرار گرفته و چالش‌ها و پیشنهادها به مرکز فرستاده شده است. کار کمیته‌های انکشافی در شماری از ولایات از جمله کابل، هرات، ننگرهار و نیمروز با تأخیر و کندی پیش می‌رود.

رئیس اجرائیه با تأکید بر هماهنگی میان ادارههای مرکزی و ولایتی، تعقیب و مدیریت کمیته‌های انکشاف ولایتی را در راستای رشد ظرفیت‌ها در اداره‌های محلی مهم خواند و به والی‌ها هدایت داد که کار کمیته‌ها را جدی دنبال نمایند.

وزارت ترانسپورت دربارۀ تحویل‌گیری بس‌های کمک هندوستان و همچنان ترمیم ۳۰۰ بس در داخل کشور به جلسه گزارش داد.

وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان، در پیوند به چالش‌ها و مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران به جلسه معلومات ارایه کرد. بر بنیاد گزارش، یک میلیون مهاجر فاقد مدرک در ایران با چالش‌های متعدد دست‌وپنجه نرم می‌کنند و ۲۰ هزارتن آنان هر ماه با خطر اخراج روبرو می‌باشند. با این حال، وزارت مهاجرین در همکاری با سایر نهادها، بیشتر از ۱۰۰ هزار پاسپورت الکترونیک به مهاجرین توزیع کرده‌اند. جلسه به وزارت خارجه هدایت داد که هیأت از پیش تعیین شده را هرچه زودتر به جمهوری اسلامی ایران بفرستند تا دربارۀ مشکلات مهاجرین کار کنند.

در ادامه، وزارت شهرسازی، از پیشرفت کار کمپلکس اداری دارالامان به جلسه گزارش ارایه کرد. بر بنیاد گزارش، در بخش دیزاین و تطبیق پروژه‌ها پیشرفت خوبی صورت گرفته است. طرح و دیزاین ساختمان‌ها، تلفیقی از معماری قدیم افغانی و مدرن است. وزارت شهرسازی گفت که ۱۴ اداره در کمپلکس اداری عملا به کار آغاز کرده‌اند.

سپس، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری دربارۀ ساخت سردخانه‌ها در سراسر کشور به جلسه معلومات داد و گفت که در حال حاضر ۳۱۶۴ سردخانه موجود است که ۱۴۷ سردخانه غیرفعال می‌باشد.

بر بنیاد گزارش وزارت زراعت، این سردخانه‌ها به هزینۀ ۴۴ میلیون دالر ساخته شده و در حال حاضر روی دیزاین ۵ سردخانۀ بزرگ کار جریان دارد.

وزارت زراعت اعلام کرد که در پنج سال آینده ۲۰۰ سردخانه در ولایات و مرکز ساخته خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید