روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

خوشبینی بانک مرکزی امریکا به بهبود شرایط اقتصادی

کمیته پولی بانک مرکزی ایالات متحده امریکا (فدرال رزرو) پس از یک نشست دو روزه اعلام کرد نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۲۰، به ۹/۳ و در سال ۲۰۲۱ به ۶/۵ درصد می‌رسد.
افزایش کم سابقه شمار بیکاران در ایالات متحده نتیجه مستقیم بحران شیوع ویروس کرونا و افت فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان به شمار می‌رود.
این پیشبینی در حالی اعلام می‌شود که مهم‌ترین نهاد پولی و مالی دولتی در ایالات متحده اعلام کرد نرخ راهبردی بهره در این کشور تا سال ۲۰۲۲ تقریباً صفر درصد باقی می‌ماند. به گفته جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، امکان تغییر نرخ راهبردی بهره تنها زمانی میسر است که اقتصاد این کشور بر بحران‌های اخیر غلبه کند و به مسیر دستیابی به اهداف اصلی یعنی اشتغال حداکثری و ثبات قیمت‌ها، باز گردد.
استیو منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده امریکا هم با ابراز خوشبینی از آینده نزدیک اقتصاد این کشور گفت که انتظار بازگشایی قدرتمند و پویایی را در ماه‌های آینده دارد. آقای منوچین پیش‌بینی کرد که در سه‌ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۲۰، وضعیت اقتصادی در ایالات متحده به شکل چشمگیری بهبود یابد.
بانک مرکزی ایالات متحده در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰، ۶/۵ درصد کاهش یابد. این نهاد انتظار دارد که همین شاخص در سال ۲۰۲۱، پنج درصد افزایش پیدا کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید