روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

حکومت برای خشکانیدن ریشه های فساد، اراده جدی دارد

ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان اعلام کرد که در چهار سال گذشته در برابر فساد اداری مبارزه گسترده و جدی کرده است.

امان الله ایمان سخنگوی ستره محکمه  سه شنبه گذشته به خبرنگاران گفت که برای جلوگیری از رشوه ستانی و فساد، سیستم مدیریت قضایا را ایجاد نموده که بیش از ۴۰۰ هزار دوسیه در آن ثبت شده است.به گفته ایمان، ستره محکمه در چهار سال اخیر به ۲۸۰ هزار دوسیه رسیدگی کرده که این به معنی رسیدگی به دوسیه هایی است که در سال های گذشته به آن رسیدگی نشده بود، طی چهار سال پسین به تمام آن دوسیه ها رسیدگی شده و بر اساس قانون باید به این رسیدگی شود و قاضیان مکلف اند از امور آنان تفتیش و نظارت کند.

همچنان در جریان این سالها ۳۴۱ تن از قاضیان، څارنوالان و وکلای مدافع به دلیل فساد اداری بازداشت و با آنان برخورد قانونی صورت گرفته است.این اظهارات در حالی مطرح می شود که در هفته گذشته دیده بان شفافیت افغانستان با نشر گزارشی نهادهای قضایی، څارنوالی و معارف را فاسد ترین نهادهای خواند که پس از نشر این گزارش ادارات ذیربط علاوه بر اینکه سروی دیده بان شفافیت را غیرعادلانه و مبهم خواند و در یک نشست خبری ا زکارکرد های خود در این سالهای پسین به رسانه ها گزارش دادند.

رئیس جمهور نیز در نشستی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد اداری تدویر یافته بود، گفت که حکومت برای خشکانیدن ریشه های فساد اداری اراده جدی دارد و حکومت افغانستان به تنهایی قادر به این کار نیست و از اقشار مختلف جامعه به ویژه علمای دین، زنان، جوانان و رسانه ها خواست تا در این راستا حکومت را همکاری کنند.

هرچند فساد این مرض مزمن وخطرناک، نه تنها در افغانستان شیوع یافته، بلکه در سطح جهان نیز مروج است و محو آن غیر ممکن است، اما به حداقل رساندن آن هدف تمامی دولت ها می باشد، از اینرو این پدیده زشت میراث بزرگ از گذشته ها بوده که مبارزه علیه آن، همکاری همگانی و زمان طولانی می طلبد.

بناءً باید گفت که در مدت چهارسال گذشته، علاوه برایجاد نهادهای مشخص برای مبارزه با فساد اداری و بررسی و نظارت دوسیه های بزرگ فساد اداری در نهادهای دولتی و غیر دولتی، صدها فعالیت دیگر نیز در این عرصه صورت گرفت، اما نا امنی که علت و معلول این پدیده مزمن در کشور است، گاه گاهی موانع را در راستای مبارزه با فساد ایجاد می کند و تمام توجه به تأمین امنیت معطوف می گردد.

روی این اساس مبارزه با فساد اداری همکاری و هماهنگی تمام اقشار جامعه را می طلبد و مبارزه در این راستا مسئولیت ایمانی و وجدانی تمام شهروندان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید