روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حکومت افغانستان در تلاش اجماع منطقه‌ای و جهانی برای گفت‌وگو های بین‌الافغانی است

به دنبال امضای توافق سیاسی میان رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، حکومت افغانستان اکنون خواهان اجماع منطقه‌ای و جهانی برای آغاز گفت‌وگو های بین‌الافغانی شده‌است.
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح به رادیو آزادی گفت، حکومت خواهان همکاری صادقانۀ کشور ها در روند صلح است.
پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی روز دوشنبه در مقر وزارت داخله گفت که طالبان با جنگ پیروز نمی‌شوند و باید راۀ مذاکره را انتخاب کنند.
یک روز پس از امضای توافق سیاسی میان رئیس جمهور اشرف غنی و رقیب گذشته‌اش عبدالله عبدالله، وزارت دولت در امور صلح، از کشور های منطقه و جهان خواهان همکاری در گفت‌وگو های بین‌الافغانی شده‌است.
قرار بود این گفت‌وگو ها در دهم ماۀ مارچ و ۱۰ روز پس از امضای توافق میان امریکا و طالبان آغاز شود، اما تا هنوز هیچ خبری از مذاکرات بین‌الافغانی نیست.
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح، شام دوشنبه «۲۹ ثور ۱۳۹۹» به رادیو آزادی گفت که همکاری صادقانۀ کشور های منطقه و جهان برای تلاش‌های صلح افغانستان خیلی ضروری است.
خانم انوری می‌افزاید: “حکومت افغانستان به نقش کشور های منطقه و جهان و نیز تأثیر حمایت آن‌ها بر موفقیت روند صلح در محوریت، با مالکیت مردم و رهبری دولت افغانستان باور دارد. از این جهت، حکومت همیشه روی ایجاد، تحکیم و تقویت اجماع منطقه و جهان برای صلح در افغانستان کار کرده و توقع دارد که همکاری‌های صادقانه کشور ها را در روند صلح افغانستان داشته باشد.”
پس از حدود سه ماه جنجال، توافق سیاسی میان رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس پیشین اجرائیه روز یکشنبه «۲۸ ثور ۱۳۹۹» در کابل امضا شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید