روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حمله بر پوهنتون کابل برای ما ناکامی استخباراتی و برای طالبان گندیده‌گی وجدان است

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در واکنش به حمله مهاجمان مسلح به پوهنتون کابل گفته است که این حمله برای دولت یک «ناکامی استخباراتی»، اما برای طالبان گندیده‌گی وجدان است.
صالح در توییتی افزوده است که دولت یک روزی این «شکست استخباراتی» را جبران می‌کند، اما طالبان و «متحدان شیطانی» آن در همسایه‌گی کشور، هرگز قادر نخواهند بود که تعفن وجدان‌شان را از حمله بر پوهنتون کابل را پاک کنند.
معاون اول ریاست جمهوری حمله بر پوهنتون کابل را «غیرقابل توجیه» توصیف کرده است.
مهاجمان پیش از چاشت روز دوشنبه، دوازدهم عقرب بر پوهنتون کابل حمله کردند. طالبان دست داشتن خود را در این حمله رد کرده‌اند.
وزارت امور داخله تلفات در این رویداد را تأیید کرده است، اما جزییات نداده است. وزارت صحت عامه از انتقال هشت زخمی به شفاخانه‌ها خبر داده است.
طبق معلومات، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، نیروهای امنیتی شمار زیادی از دانش‌جویان و استادان گیرمانده در پوهنتون کابل را نجات داده‌اند.
این حمله در حالی صورت گرفته است که قرار بود نمایش‌گاه کتاب افغانستان و ایران در پوهنتون کابل برگزار شود.
شیوای شرق، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که سخنرانی‌ها در مراسم گشایش این نمایش‌گاه پایان یافته بود و قرار بود که نمایش‌گاه رسماً افتتاح شود که مهاجمان حمله را آغاز کردند.
در زمان این حمله هزاران دانش‌جو و صدها استاد در پوهنتون کابل حضور داشتند.
ارگ ریاست جمهوری این حمله را محکوم کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته که پس از «شکست ننگین تروریستان» در هلمند، این گروه‌ها نهادهای اکادمیک را مورد حمله قرار داده‌اند.
عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز این حمله را محکوم کرده است.
او هدف قراردادن نهادهای آموزشی را «جنایت فجیع» توصیف کرده است.
ناتو در افغانستان نیز حمله بر پوهنتون کابل را محکم کرده‌ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید