روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حمایت حکومت از تمدید ماموریت نظامی نیروهای آلمانی در افغانستان

چندی پیش پارلمان آلمان فیصله کرده بود که ماموریت نیروهای این کشور تا یک سال دیگر در افغانستان ادامه می‌یابد. بر بنیاد این فیصله پارلمان آلمان، نیروهای این کشور تا اخیر ماه مارچ سال آینده میلادی در افغانستان حضور خواهند داشت و در قالب نیروهای حمایت قاطع در بخش‌های آموزشی و مشوره دهی با نیروهای امنیتی افغان همکاری خواهند کرد.

شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای از تصمیم پارلمان آلمان برای تمدید حضور نیروهای شان در افغانستان حمایت کرده و گفته است که این کشور همکاری‌های دوامدار در بخش های مختلف به ویژه در مأموریت آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای ملی، امنیتی و دفاعی افغان داشته است.

بر بنیاد گزارش‌ها در حال حاضر آلمان حدود یک هزار و ۲۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌ عملیات هوایی، مشوره دهی و آموزش با نیروهای امنیتی افغان همکاری می‌کنند.

این درحالی است که چندی قبل هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ضمن این که بر حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرده بود، هم‌چنان گفته بود که کشورش در قسمت صلح و مبارزه با فساد نیز با حکومت کابل همکاری خواهد کرد.

این همه درحالی است که از چندی به این‌سو گفتگوهای صلح به صورت جدی از سوی حکومت افغانستان، نمایندگان امریکا، طالبان و کشورهای منطقه دنبال می‌شود. طالبان اما گفته اند تا زمانی که حتا یک سرباز خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، به کشتار و خونریزی ادامه خواهند داد و با حکومت افغانستان به صورت مستقیم مذاکره نخواهند کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید