روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

حفاظت از محیط زیست، وجیبه‌ی هرفرد ملت است

وظیفه هر فرد ملت می‌باشد در محیط و ماحول که زندگی می‌کند باید بخاطر پاک نگهداشتن آن تلاش به خرج دهند.

شهر پاک نمادی از شهروندان سالم و صحتمند است.

اگر شهر ما ناپاک باشد، شهروندان ما نیز به امراض گوناگونی مبتلا خواهند شد.

نشانه‌های یک کشور متمدن و با فرهنگ این است که باشندگان آن، به آن اهمیت قایل باشند و بخاطر پاک‌‌نگهداشتن آن، خود را مسئول بدانند.

متاسفانه کشور ما از جمله کشورهای می‌باشد که  شهروندان آن، وجیبه‌های خویش را درک نمی‌کنند و در پاک‌سازی شهر چنانی که لازم است سهیم نمی‌باشند.

شهر ما متأسفانه میزان بلند محیط ناپاک و آلودگی هوا را دارا می‌باشد.

شهروندان، فرهنگ شهرنشینی را رعایت نمی‌کنند، اشیای بی‌کاره را عوض این‌که در زباله دانی اندازند، در جویبارها، سرک‌ها، راه‌های عمومی و پارک‌ها انداخته، باعث ناپاکی شهر و محیط مان می‌شوند.

اگر شهر ما پاک باشد، یقینا شهروندان سالم و صحت‌مندی خواهیم داشت.

هر فردی‌که در این مملکت زندگی می‌کنند، اگر مسؤلیت خویش را در قبال پاکی شهر و محیط خویش درک کنند و در پاک‌سازی آن سهم بگیرد، به‌زودی ما می‌توانیم یک شهر عاری از کثافات و آلودگی‌ها داشته باشیم.

شرکت‌ها و حمام‌های که مواد غیر قابل استفاده را می‌سوزانند و تانک‌های تیل که تیل بی‌کیفیت را به مردم عرضه می‌کنند، سهم بزرگی را در آلودگی هوا دارا می‌باشند.

آن‌ها باید وظیفه وجدانی خود دانسته، بخاطر وطن و کشور خویش در پاکی شهر سهیم باشند، نه در ناپاکی آن.

الحمدلله در این‌روزها نارنجی پوشان شاروالی، نهایت زحمت و تلاش می‌کشند تا شهر، جاده و کوچه مان را پاک‌بسازند، چه خوب است که ما نیز با آن‌ها همکاری داشته باشیم و قدر توان‌ خود مسؤلیت شهروندی را خویش را، ادا نماییم.

آن‌قدرکه تلاش برای صحت‌مندی و سلامتی خود داریم، به‌همان‌میزان باید برای پاک بودن، پاک‌نگهداشتن و پاک‌سازی شهر خود، زحمت بکشیم و تلاش نماییم.

شهروند وقتی سالم می‌باشد که شهر آن، از هر گونه کثافات و آلودگی‌ها پاک باشد.

بدون شک زمانی ما می‌توانیم به یک محیط سالم دست پیدا کنیم که همه دست به دست هم برای رسیدن به آن تلاش نماییم.

اگر هر شخصی بدون در نظر گرفتن مقرره‌های بهداشتی و صحی، زباله را درهر جایی بیندازد و اهمیتی به پاکی محیط خود ندهد، در زمان کوتاهی محیط زیست آلوده می‌گردد و انواعی بیماری‌ها سر بلند می‌کنند. از این‌رو، این وظیفه و مسوولیت هر فرد است تا برای حفظ و پاکی محیط و هوای کشور خود کوشش نماید.

آموختن فرهنگ شهرنشینی و ترویج آن، کاری ساده و آسانی نیست که بتوان آن را در مدت اندک و کوتاهی نهادینه ساخت.

رسانه‌های جمعی، مساجد، منابر، مکاتب، همه این‌ها نقش مهمی دارند. از این‌رو برای نهادینه‌شدن یک فرهنگ و قانونمندی و قانون‌پذیری باید تلاش همه‌جانبه بسیاری نمود. البته نکته دیگری هم در این زمینه قابل توجه است که اگر مردم نخواهند هرگز نمی‌شود به زور فرهنگی را ترویج کرد و تطبیق نمود.

مردم باید فرهنگ شهر نشینی را بیاموزند و به آن پابند باشند تا ما بتوانیم شهر مان را شکوفا بسازیم و محیط پاک و بی‌آلایشی را نصیب شویم.

ممکن است شما دوست داشته باشید