روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

حذف افغانستان از عضویت ایتلاف جهانی آزادی رسانه ها بی انصافی است

متأسفانه ایتلاف جهانی حمایت از رسانه‌ها روز جمعه ۲۷ عقرب با نشر بیانیه‌ای از حذف عضویت افغانستان در این ایتلاف خبر داد.

در اعلامیه‌ نهاد مذکور آمده که «افغانستان یکی از اعضای این نهاد بود، اما بعد ازاین دیگر عضویت افغانستان ملغا گردیده است».

علت حذف افغانستان ازین نهاد، نبود آزادی رسانه‌ها مطابق با تعهدات جهانی و وضع محدودیت بر رسانه‌ها عنوان شده است.

باید اظهار داشت که؛ رسانه‌ها در افغانستان کماکان فعالیت می‌کنند و هیچ گونه محدودیتی که آزادی آن‌ها را به‌چالش بکشد، بالای آن‌ها وضع نگردیده است.

جهان باید درک کند که هرحکومت و هر کشوری ازخود پالیسی مشخص دارد و رسانه‌ها در چوکات همین پالیسی فعالیت می‌کنند.

رسانه‌ها درافغانستان آزاد هستند و هیچ‌کسی برآزادی رسانه‌ها تعرض نکرده است و حق تحمیل بر آنان را ندارد.

حذف افغانستان از عضویت این نهاد، نشان می‌دهد که جهان در قبال افغانستان بی انصافی می‌کند و برای حذف این کشور به‌خود دلایل واهی و بی اساس را ملاک قرار می‌دهد.

در بیست سال اشغال و جنگ تبلیغاتی در افغانستان و سانسور رسانه‌ها این نهاد کجا بود که صدا بلند می‌کرد و حرف از آزادی رسانه‌ها می‌زد؟

مردم افغانستان در پیش چشم رسانه‌ها از بین برده می‌شد ولی همین رسانه‌های آزاد، حق پخش و نشر چنین چیزها را نداشتند.

رسانه‌ها به بلندگوی ظالمان، استعمارگران و متجاوزین تبدیل شده بودند و تنها حرف و حدیث آن‌ها را بازتاب می‌دادند، ولی آن‌وقت کسی پیدا نشد که بگوید رسانه‌ها سرکوب می‌شود.

عملکرد این نهاد در چنین موقعیتی که افغانستان تازه به پا ایستاده است و تازه گام‌های عملی را در راستای آزادی بیان بر می‌دارد، مایه تأسف است.

امارت اسلامی افغانستان متعهد به آزادی بیان است و آزادی بیان به‌معنای واقعی آن در حال تحقق است.

نهاد حمایت از رسانه‌ها باید روی تصمیم خویش تجدید نظر کند و حرف و حدیث‌های بی اساس را نپذیرد.

متأسفانه یک عده رسانه‌های مغرض و فرصت‌طلب که ریشه ملی و مردمی ندارند و از بیرون برای وارونه جلوه‌دادن حقایق دیکته می‌شوند، دروغ و راستِ را مخلوط کرده به جهانیان تقدیم می‌کنند و نهادهای حمایت از رسانه‌ها نیز به اساس گزارش‌های ناقص همین رسانه‌ها تصمیم می‌گیرند که این جای بسا تأسف است.

افغانستان تازه از زیر یوغ ستمگر استعمارگران بیرون برآمده، دوره سیاه سانسورکردن رسانه‌ها و پنهان نمودن حقایق گذشته است، حالا نظامِ با قوانین و پالیسی منظمی به وجود آمده که رسانه‌ها در چوکات مشخص به فعالیت خویش ادامه می‌دهند.

هیچ‌گونه رفتار خشونت آمیز در برابر رسانه‌ها وجود ندارد و آن‌ها آزادانه به کار و فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

امارت اسلامی افغانستان، هیج رسانه‌ی را مجبور به ترک نشرات آن نکرده است و هر رسانه‌یی که فعالیت خویش در کشور را متوقف کرده است، ملحوظات دیگری در آن موجود است که امارت اسلامی در آن نقشی ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید