روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جیلانی: در جریان دوماه اخیر، بیش از ۶۰ هزار خانواده در ولایت ها از اثر تشدید جنگ بیجاشده اند

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث می گوید: شمار خانواده هایی که اخیراً از اثر جنگ های خانمان سوز دشمنان افغانستان به خصوص در شمال کشور، از خانه های شان آواره شده و به کابل پناه آورده اند، تا اکنون به ۱۷ هزار رسیده است.
غلام بهاء الدین جیلانی، که روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت اداره ارتباطات عامه و ستراتیژیک، در مورد رسیدگی ها به بیجاشدگان دوماه اخیر در سراسر کشور، صحبت می کرد، ابراز نگرانی نمود که ممکن است رقم خانواده های بیجاشده اخیر در کابل، به ۳۰ هزار برسد.
آقای جیلانی تصریح کرد که روند رسیدگی عاجل به خانواده هایی که عمدتاً در ساحه سرای شمالی و پارک شهر نو شهر کابل تجمع کرده اند، از روز گذشته آغاز و تا نیمه های شب گذشته ادامه یافته است.
او گفت: کمیته اضطرار متشکل از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان و ولایت کابل، کار را روی ایجاد یک کمپ برای اسکان موقت بیجاشدگان دریکی از نقاط شهر کابل آغاز کرده اند و قرار است این کمپ تا یک هفته دیگر آماده بهره برداری شود.
به گفته وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث، درحال حاضر ظرفیت توزیع ۳ تا ۵ هزار خیمه برای خانواده های بیجاشده واجد شرایط در کمپ مورد نظر وجود خواهد داشت.
بر اساس آمار وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، شمار خانواده های بیجاشده ناشی از جنگ های دوماه اخیر در ولایت ها، به ۶۰ هزار می رسد که از این شمار ۵۳ هزار خانواده کمک های اضطراری دریافت کرده اند.
وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث در همین حال از سازمان های بین المللی درخواست کرد که ضمن همکاری با دولت افغانستان برای رسیدگی به نیازهای بیجاشدگان داخلی، از طالبان بخواهند تا برای جلوگیری از بیجاشدگی گسترده خانواده ها، مظالم شان را بر مردم در نقاط زیر تصرف خود کاهش دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید