روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جنگ و خشونت نه، بلکه تسامح ما را برای رسیدن به صلح نزدیک می کند

پس از ماه ها تلاش و گفتگو برای پایان جنگ و خشونت در افغانستان و دیدارهای متعدد، سیاسیون افغانستان و نمایندگان ویژه امریکا، چین و آلمان با گروه طالبان در پیوند به برقراری صلح در افغانستان، سرانجام واضح و هویدا شد که طالبان می خواهند از راه زور و خشونت به قدرت برسند، گزینه که هیچگاهی جنبه عملی آن در کشوری چون افغانستان مساعد نخواهد بود.

ملا هیبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان با انتشار پیامی به مناسبت عید سعید فطر به ادامه جنگ در افغانستان تا رسیدن به اهداف شان تأکید کرده و در این پیام صوتی که از سوی طالبان به نشر رسیده است، رهبر این گروه گرچه گفته است که خواهان پایان جنگ در افغانستان است، اما هیچ اشاره به اراده این گروه برای برقراری آتش بس نشده است.

این پیام در حالی منتشر و به واکنش ها در داخل و خارج از افغانستان مواجه می گردد که اخیراً در دومین نشست نمایندگان گروه طالبان با برخی از چهره های سیاسی افغانستان در مسکو پیرامون برقراری آتش بس مؤقت در جریان روزهای عید سعید فطر تأکید کردند اما شرکت کنندگان نشست نتوانستند، طالبان را متقاعد سازند تا با این خواست، لبیک گویند.

دولت افغانستان در واکنش به پیام عیدی رهبر طالبان، یک بار دیگر به خواست خود برای برقراری آتش بس و آغاز گفتگوهای بین الافغانی تأکید کرده است، همچنان محمدعمرداوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان نیز در واکنش به این پیام گفته است که توقع مردم افغانستان که آتش بس است، برآورده نشده، زیرا مردم انتظار داشتند در صورتی که آتش بس، طولانی مدت ممکن نباشد، حداقل در روزهای عید، آتش بس رعایت گردد.

این واکنش ها در حالی بالا می گیرد و همه خواهان برقراری آتش بس هستند که دیروز دشمنان قسم خورده این سرزمین بار دیگر در شهر کابل و غزنی دست به قتل و کشتار افراد ملکی و بیگناه زدند و شماری از خانواده های روزه دار را به ماتم نشاندند که این عمل ددمنشانه به واکنش های تند از سوی شهروندان افغانستان مواجه گردید.

روی این اساس حکومت افغانستان منحیث مسئول، نه تنها در این چند ماه اخیر، بلکه از آغاز کار این حکومت، سعی کرده تا یک صلح عادلانه و پایدار که مورد نظر همه اقشار جامعه قرار گیرد در کشور تأمین گردد، از همین لحاظ پس از فتوای بیش از ۲۵۰۰ عالم دین و حسن نیست با این گروه، سال گذشته علاوه بر ارائه کردن بسته پیشنهادی صلح بدون قید و شرط به طالبان، آتش بس یکطرف را نیز اعلام نمود، اما این طالبان اند که همواره به ادامه جنگ اصرار می ورزند و هیچ تمکینی به ندای برحق ملت شریف افغانستان که همانا صلح و ثبات دایمی در کشور است، نمی کنند.

پس بهتر است تا تمامی اقشار جامعه به ویژه سیاسیون، شخصیت های جهادی و ملی در صدد یک راهکار جامع و معقول به خاطر بیرون رفت از وضعیت کنونی باشند و در محوریت نظام سعی کنند در برقراری تأمین امنیت و ثبات پایدار در کشور، ممد واقع گردند.

بناءً باید گفت جنگ و خشونت نه، بلکه تسامح، تساهل و همدیگر پذیری ما را برای رسیدن به اهداف ما که همانا ختم جنگ و برقراری صلح در کشور است، کمک می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید