روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

: جنگ را نباخته‌ایم و اگر طالبان خود را تابع ندانند، گفت‌وگوها پیش نمی‌رود

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد، آجندای نشست استانبول را با حکومت افغانستان شریک ساخته که اصول نشست، آتش‌بس و حکومت انتقالی، شامل آن خواهد بود.
امرالله صالح که یک‌شنبه (۲۲ حمل)، در همایش مردم کوهدامن در دفاع از جمهوریت صحبت می‌کرد، گفت که در آجندای نشست استانبول، اولین موضوعی که مطرح شده، مسئله‌ی توافق روی اصول و ارزش‌ها است.
او افزود: «آیا طالب به این فکر است که مردم را کیبل می‌زند و ما خاموش می‌باشیم؟ هرگز به این کار اجازه نخواهیم داد. طالب مجبور است مذاکره کند، زیرا ما جنگ را نباخته‌ایم. طالب باید بپذیرد که افغانستان طالب شدنی نیست، اما طالب می‌تواند به عنوان یک جز بیاید و کنار سایر مردم، به گونه‌ی صلح‌آمیز زندگی کند.»
صالح، گفت که نمی‌داند تا چه زمانی گفت‌وگوهای صلح ادامه خواهد یافت؛ اما تا زمانی که طالبان نپذیرند که جز استند و اگر تاکید بر کل بودن کنند، گفت‌وگوها یک قدم نیز پیش نخواهد رفت.
به گفته‌ی او، مسئله‌ی دوم در آجندای نشست استانبول، آتش‌بس است.
معاون اول ریاست‌جمهوری گفت: «یکی از اشتباه‌ترین کارهای ما، رهایی ۵۵۰۰ طالب از زندان بود. بین زندانیان آزادشده، ۴۰ تا ۶۰ قاچاقبر مشهور بودند که عضویت طالبان را نداشتند و با رشوه به این گروه، آزاد شدند. ما این قربانی را دادیم ولی با اجازه ملت افغانستان. ۸۵ درصد طالبان آزادشده، دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند. ما دیگر اشتباه خود را تکرار نمی‌کنیم.»
او تاکید کرد که طالبان باید بپذیرند که اگر می‌خواهد مردم از روند صلح حمایت کنند، باید با برقراری آتش‌بس توافق کنند.
صالح گفت، طالبان به این باوراند که اگر آتش‌بس کنند، وسیله‌ی قدرت خود را که همانا خشونت است، از دست خواهند داد و به همین دلیل با آتش‌بس موافقت نمی‌کنند.
او با اشاره به حفظ قانون اساسی و تشکیل حکومت صلح از طریق برگزاری انتخابات، گفت: «طالبان از انتخابات می‌ترسند. امکان ندارد که طالبان در انتخابات، بین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر رای بگیرند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید