روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جنرال بلندپایه امریکایی: گفتگوهای امریکا و طالبان در مشورت و با حمایت رئیس جمهور غنی انجام می‌شود

یک جنرال ارشد امریکایی گفته است که گفتگوهای امریکا با طالبان “در مشورت و با حمایت” اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان انجام می‌شود.

جوزف ووتل، قوماندان عمومی نیروهای مرکزی اردوی امریکا به تازگی گفته است:” برداشت من از گفتگوهای نزدیکی که با زلمی‎خلیلزاد داشته‌ام این است که او با رئیس جمهور غنی مرتب مشورت می‌کند و او را کاملاً در جریان قرار می‌دهد.”

جنرال ووتل افزوده:” آغاز گفتگوها (با طالبان) با آگاهی و حمایت رئیس جمهور غنی انجام شد.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم اکنون پنجمین دور گفتگوها میان مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان از یک هفته بدین سو در قطر جریان دارد. اما طالبان تاهنوز حاضر نشده‌اند که با حکومت افغانستان وارد گفتگو شوند.

مقامات دولتی و شورای صلح افغانستان، همواره از عدم حضور نمایندگان دولت در گفتگوها میان امریکا و طالبان انتقاد کرده اند.

جوزف ووتل، قوماندان عمومی مرکزی اردوی امریکا در حالی بر حمایت رئیس جمهور غنی از گفتگوهای امریکا و طالبان پیرامون صلح افغانستان سخن می‌گوید که سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با اشاره به حمله راکتی روز پنجشنبه (۱۶حوت) به مراسم سال یاد شهید وحدت ملی در غرب شهر کابل  تأکید کرده که خوش‌بینی‌ها درباره روند فعلی صلح ساده‌لوحی بیش نیست.

دانش در اعلامیه‌ای حمله راکتی روز پنجشنبه (۱۶ حوت) به مراسم سال یاد شهید عبدالعلی مزاری شهید وحدت ملی در شهر کابل را به شدت محکوم کرده و آن را یک عمل ننگین و بزدلانه خوانده است.

وی گفته:”در حالی شاهد حملات تروریستی و دهشت افکنانه بر یک مراسم ملی هستیم که از سوی دیگر مذاکرات صلح جریان دارد و بسیاری ها بر این مذاکرات دل بسته اند و گمان می‌کنند که تروریست‌ها بر سر عقل آمده‌اند. در همین مراسم نیز تعدادی از مقامات پیشین افغانستان خوش بینی خویش را اظهار داشتند. اما دقایق بعد تروریست‌ها با انجام حملات کور و تروریستی بر مراسم شهید مزاری نشان دادند که این خوش بینی‌ها، ساده لوحی بیش نیست

ممکن است شما دوست داشته باشید