روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جمهوری اسلامی ‌افغانستان آماده‌ آغاز مذاکرات صلح است

دکتور عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی جمهوری اسلامی ‌افغانستان بعد از ظهر دیروز از طریق ویدیو کنفرانس در همایشی که در مورد کمک‌های بین‌المللی برای ایجاد صلح در افغانستان از سوی انجمن قلب آسیا، بنیاد کنراد آلمان و مرکز همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه نیویارک به اشتراک دانشمندان، پژوهشگران،‌ سفرای پیشین و کارشناسان امور افغانستان برگزار گردیده بود صحبت کرد.
رئیس شورای صلح در صحبت‌های خود با تشکر از برگزار کنندگان نشست گفت: بیش از چهل سال است که کشور در بحران قراردارد و برای نخستین‌بار زمینه‌ی واقعی تأمین صلح فراهم گردیده است. در داخل افغانستان ما شاهد اجماع جریان‌های مختلف و حکومت برای دست‌یافتن به صلح دایمی‌هستیم. در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز شاهد تغییرات عمده و حرکت به سوی صلح می‌باشیم. در این راستا می‌توان از امضای توافق‌نامه میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان نام برد.
رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود: کشورهای مختلف از جنگ و فعالیت‌های دهشت‌افگنانه در افغانستان متأثر شده‌اند و در این مرحله شاهد یک اجماع بین‌المللی برای دست‌یافتن به صلح هستیم. آتش بس در جریان روزهای عید، کاهش خشونت‌ها و تبادله‌ی زندانیان گام‌های موثری برای آغاز مذاکرات اند.
دکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: دکتر زلمی‌خلیل‌زاد اکنون در قطر است و با نمایندگان طالبان در باره‌ی آغاز مذاکرات بحث و تبادل نظر می‌کند. تا اکنون حدود سه هزار از زندانیان طالبان از سوی حکومت رها شده‌اند. امیدواریم این عدد تا روز آغاز مذاکرات تکمیل گردد یا به سطحی برسد که قابل قبول دو طرف باشد و مانع آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نگردد.
رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی در ادامه افزود: طرف جمهوری اسلامی ‌افغانستان آماده‌ مذاکره است و برای تحقق صلح از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند و ابراز امیدواری نمود تا طالبان نیز با استفاده از فرصت در راه برآورده شدن خواست مردم تلاش نمایند.
اشتراک کنندگان با استقبال از امضای توافق‌نامه‌ سیاسی و تأسیس شورای عالی مصالحه‌ ملی به رهبری دکتور عبدالله عبدالله همکاری خود را برای تأمین صلح دایمی ‌ابراز داشتند. آنان تحقق صلح را در این مرحله واقعی‌تر از هر زمانی ارزیابی کردند و خواهان همکاری کشورهای منطقه و جامعه‌ جهانی برای دست‌یافتن به صلح شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید