روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

جلو فروش دواهای بی‌کیفیت باید گرفته شود

معاذ

افغانستان از جمله کشور های می‌باشد که ۹۵ در صد داروی مورد نیاز  آن از  بیرون کشور وارد می‌شود،

اما نبود یک مکانیزم درست، باعث گردیده تا  ادویه‌های بی‌کیفیت تجاری، تقلبی، غیرمجاز و تاریخ گذشته به کشور، افزایش پیدا کند.

ورود این داروهای بی‌کیفیت، صحت مردم افغانستان را با خطر جدی مواجه کرده است.

نبود کیفیت در داروهای وارد شده سبب شده است تا بیماران هزینه‌های هنگفتی را به‌دوش گرفته برای درمان به خارج از کشور سفر کنند.

متأسفانه در سال‌های اخیر فروش دارو های بی‌کیفیت در بازار افغانستان به یک امر عادی مبدل گردیده و دواخانه‌ها به‌طور آزادانه این ادویه ها را به‌فروش می‌رسانند.

اگر چه در روزهای پسین صدها دواخانه به‌خاطر فروش ادویه‌های بی‌کیفیت و تاریخ گذشته، مسدود و یا اخطار داده شدند و همچنان صدها تُن دوا ازین قبیل سوزانیده شده و از بین برده شدند، اما این‌ها کافی نیست، باید برای جلو گیری و محو این پدیده، مکانیزم درستی در نظر گرفته شود تا این تجاران جان و مال مردم، دیگر نتوانند به این بازار پر زرق و برق شان ادامه دهند.

چندین مرجع بر واردات دارو در افغانستان نظارت دارند، ولی نبود یک میکانیزم درست برای هماهنگی و همکاری نزدیک میان نهادهای حکومتی، مانند وزارت امور داخله، وزارت مالیه و وزرات صحت عامه باعث گردیده تا سالانه صدها هزار تن ادویۀ بی‌کیفیت،  تقلبی و غیرمجاز از کشورهای همسایه به طور قاچاقی وارد کشور گردد.

وقتی این دواها از طریق مرزها وارد کشور می‌شود،

لابراتوارهای مجهز و استندرد نیز وجود ندارد تا دواهای با کیفیت را از دواهای بی‌کیفیت تشخیص دهد.

امارت اسلامی باید توجه جدی مبذول بدارد و کسانی‌که چنین دارو های بی‌کیفیت را وارد کشور می‌کنند باید آن‌ها را تحت پی‌گرد قانون قرار دهد.

به صورت عموم تاجران افغان مسئول واردات دواهای بی کیفیت هستند.

بر اساس معلومات زمانی‌که تاجران افغان به هند، پاکستان، ایران یا سایر کشورها به هدف وارد کردن اموال به افغانستان سفر می‌کنند، آن‌ها خودشان سفارش می‌دهند که شرکت‌ها چگونه اموال را از قبیل دوا، مواد غذایی، موبایل، کمپیوتر و یا سایر اجناس را برای شان تولید کنند. به طور مثال یک دوایی که داکتران آن‌را به مریضان در پاکستان می دهند در آنجا بسیار خوب کار می‌کند، اما همان دوا با همان نام، لوگو و مواد تشکیل دهنده، اگر در افغانستان به یک مریض داده شود، کار نمی‌کند. مریض از استعمال بسیار زیاد دوا خسته یا بی اشتها می شود، اما مرض اصلی اش خوب نمی شود زیرا شرکت وارد کننده دواهای بی کیفیت را سفارش داده است.

همچنان گفتنی‌ها وجود دارد که در سال‌های اخیر در کشور پاکستان شرکت‌های دواسازی تقلبی ساخته شده است که با مارک و نشان تقلبی دواهای غیرمجاز را به‌کشور ما به‌فروش می‌رسانند که این باعث رشد و افزایش دواهای بی‌کیفیت در کشور ما شده است.

شرم باد بر آن عده از تجاران غافل و وجدان مرده که این ادویه را به افغانستان انتقال
می‌دهند.

این تجار برای این‌که چند افغانی بیشتر بدست بیاورند با حیات و زندگی مردم بازی می کنند.

وقتی‌که تجار خود ما با ما این گونه برخورد می کنند پس ما از ایران و پاکستان چه توقع می‌توانیم داشته باشیم؟

افغان‌ها همیشه بار ملامتی را به دوش کشورهای بیگانه و همسایه می اندازند اما هیچ‌گاه حاضر نیستند که مسؤلیت خود شان را قبول نمایند.

با تاسف که مسؤلیت گریزی به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شده است و مردم در هر مقام و وظیفه که هستند تلاش می‌کنند تا مسؤلیت شان‌را به گردن دیگران بی‌اندازند و این کار درست نیست. افغان‌ها باید با پذیرفتن اشتباهات شان کوشش کنند تا اول خود شان را اصلاح کنند و بعد از دیگران گله کنند

امارت اسلامی افغانستان، بالخصوص وزارت صحت عامه باید در زمینه تلاش به‌خرچ دهد و جلو ورود چنین دارو هارا بگیرد.

در سال‌های اخیر شاهد صدها میلیون دالر هزینه در بخش‌های مختلف صحی در کشور بودیم. صدها باب شفاخانه و کلینیک در نقاط مختلف کشور ترمیم و اعمار گردیده است و تشکیلات اداری آن نیز توسعه یافته است، اما در بُعد تنظیم و کنترول ادویه، دست‌آورد محسوس و چشمگیری نداشته‌ایم؛ چنانچه دیده می‌شود با گذشت هر روز بیشتر از پیش، ادویه‌جات غیر مجاز و تقلبی از سوی افراد و شرکت‌ها به گونۀ غیر قانونی به بازار عرضه می‌شود که به ضعف مدیریت ارگان‌های مربوطه بر می‌گردد.

برای جلوگیری از واردات ادویه‌های بی‌کیفیت، نیاز است تا قوانین    سخت‌گیرانه‌ی برای شرکت‌ها و افرادی که در بخش قاچاق و فروش ادویه‌های بی‌کیفیت فعالیت می‌نمایند، وضع گردد.

بلند بردن سطح ظرفیت مسلکی و تخصصی کادرها در بخش استفاده از تکنالوژی طبی به خصوص در ولایات کشور نیز در جلو گیری از ورود این ادویه‌ها کمک می‌کند.

همچنان ایجاد میکانیزم مشخص برای تقویۀ هماهنگی میان ارگان‌های ذی‌دخل در تورید و پروسس ادویه و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در بخش تولید ادویه‌جات در داخل کشور از کارهای است که می‌تواند جلو قاچاقچیان را بگیرد.

معاذ

ممکن است شما دوست داشته باشید