روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جلو اظهارات خودسری ها گرفته شود

کسانی که در زیر چتر نظام جمهوری اسلامی افغانستان زندگی می کنند و از مزایای حقوق شهروندی نیز مستفید می شوند، باید به جای توطئه بر علیه نظام، از آن حمایت و قوانین کشور را بالای خود تطبیق کنند نه این که با استفاده از حقوق شهروندی و آزادی های مدنی به دستور بیگانگان علیه نظام تبلیغات سوء نموده، افگار عامه را مغشوش سازند.
افغانستان کشوریست که سالیان متمادی درگیرجنگ های نیابتی و تحمیلی بوده که اغلب هیزم آن از بیرون کشور تهیه شده و توسط عمال آنان شعله ور شده و این کشورو باشندگان آن را دمی آسوده نگذاشته است، اما اگر به اصل قضیه بپردازیم درخواهیم یافت افغانستان سرزمینی است که در سطح کشورهای اسلامی از ویژگی خاصی برخوردار است و شهروندان آن نیز در حفظ و حراست از، ارزش های اسلامی وملی زیان های بیشماری را متقبل شده و هیچ قدرتی را اجازه نداده اند که به مقدسات شان اهانت کند، اما آنانی که همواره به دستور بیگانگان و با استفاده از سنتی بودن باشندگان این سرزمین، موج های تشنج زا را ایجاد و موج سواری کرده اند، بدانند که دیگر مردم متدین و مسلمان افغانستان به هیچ وجه اغوا نخواهد شد.
به تازگی یک امام مسجد در غرب افغانستان حمایت از دولت و نیروهای امنیتی را گناه کبیره خوانده و گفته است: کسی که از این نظام با قلم خود، با پول خود، با فکر خود و یا با سلاح خود حمایت می کند، مرتکب گناه کبیره شده است که این اظهارات غیر مسئولانه واکنش هایی را در سطح کشور برانگیخته است، والی هرات در واکنش به این سخنان گفته است که این شهر پایتخت تمدن اسلامی بوده و کسی نمی تواند ما را از نو مسلمان سازد یا به اسلام دعوت کند و….
وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور نیز اظهارات اخیر این امام مسجد را محکوم کرده و آن را غیر مسئولانه، خلاف قانون و در تضاد با اصول اسلامی و منافع علیای افغانستان دانسته و از نهادهای عدلی و قضایی خواسته است که به این سخنان واکنش جدی نشان داده و عاجل اقدام کنند تا جلو چنین حرکت های غیر مسئولانه و جانبدارانه که در اصل آب در آسیاب دشمن ریختن است را بگیرد.
آگاهان امور حقوقی نیز به این باور اند: اگر فردی مردم را علیه حکومت مشروع که از سوی شهروندان کشور و جامعه بین المللی حمایت و به رسمیت شناخته می شود، انگیزه دهد و آنان را با اقدام بر ضد حکومت تشویق کند، این اقدام خلاف قانون اساسی کشور است و باید مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرد.
اظهارات این امام مسجد در مقابل دولت جمهوری اسلامی افغانستان در حالی رسانه یی می گردد که اخیراً سازمان های اسلامی، نهادهای بین المللی اسلامی و علمای دینی کشورهای اسلامی، جنگ در افغانستان را برادرکشی، حرام و خلاف دستورات دین مبین اسلام خوانده اند.
هرچند سخنان این امام مسجد بارها واکنش برانگیز شده، اما این بار مردم می دانند که این کار شبیه کاری است که طالبان علیه جمهوری اسلامی افغانستان انجام می دهند با این تفاوت که طالبان آشکارا در بیرون از نظام، مشغول جنگ هستند و نیروهای امنیتی وافرادملکی را شهید می سازند، اما افرادی که در زیر چتر نظام، ساز براندازی نظام و مخالفت علیه دولت را سر می دهند و افکار عمومی را تحریک می نمایند در حقیقت توهین بزرگ بر ملت مسلمان افغانستان است، زیرا نظام کنونی از حمایت عموم مردم افغانستان و جامعه بین المللی برخوردار است. بنابرین مردم افغانستان انتظار دارند تا این عالم دین اگر این اظهارات را از روی احساسات بیان کرده باشدهم وضاحت دهد و اگر از جای دستور گرفته باشد نیز پاسخ دهد. این مسأله اظهر من الشمس است که کم کاری و کم توجهی در حکومت وجود دارد، اما به این معنا شده نمی تواند که به تمام ملت توهین شود و همه را گناه کار خطاب کند.
بناءً دولت افغانستان باید جلو این خودسری ها را بگیرد و بیشتر از این به کسی اجازه ندهد که با سخنان غیر مسئولانه افکار عمومی را به بی راهه سوق دهند، زیرا سکوت در مقابل این گونه افراد و جریان هایی که بر طبل عدم مشروعیت نظام می کوبند به سود نظام و آینده سیاسی این سرزمین نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید