روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

جلوگیری از اعتیاد، مبارزه همگانی می طلبد

شماری از شهروندان ضمن نگرانی از افزایش معتادین در نواحی شهر کابل می گویند که بیرون ساختن معتادین از زیر پل سوخته باعث مشکلات در دیگر نقاط شهر کابل شده است.

فهیم باشنده منطقه باغ علی مردان شهر کابل گفت: منطقه باغ علی مردان و مراد خانی که یکی از ساحات قدیمی کابل به شمار می رود متاًسفانه اکنون به محل بودو باش معتادین مبدل شده مردم را با مشکل جدی مواجه ساخته است.

وی از حکومت و ارگان های ذیربط می خواهد که باید در جمع آوری دایمی این افراد اقدام کند در غیر آن ممکن موجودیت این ها باعث شیوع بیماری و ابتلای جوانان به این عمل شود.

جابر باشنده منطقه پل سوخته شهر کابل ضمن نگرانی از موجودیت معتادین می گوید: موجودیت  معتادین در این ساحه باعث اذیت و آزار اهالی منطقه شده بیشتر معتادین در این منطقه جوانان و نوجوانان هستند و حتاً در بین شان زنان نیز دیده می‌شود وضعیت شان در این گرمی خیلی دشوار و  باعث تعفن و آلوده گی محیط زیست در منطقه پل سوخته شده اند.  هم چنان برخی از شهروندان دیگر کابل ضمن نگرانی موارد دزدی و راه گیری توسط معتادین در شهر کابل، از حکومت و ارگان های مربوط می خواهند که باید جلو آنها را بگیرند.

در همین حال غلام علی یک تن از معتادین در پل سوخته شهر کابل گفت: به ایران برای کار کردن رفته بودم معتاد به هیروئین شدم.

وی که یگانه پسر خانواده اش است می گوید: چهار سال می‌شود که به این عمل شوم دچار شده ام پدر،   مادرو خواهرم را در ایران رها کردم به دلیل معتاد بودن رد مرز شدم.

غلام علی گفت:روزانه در ایستگاه موتر های کوته سنگی کار می کنم و پول آن را هیروئین میخرم.

این جوان که شب های خود را در زیر پل سوخته کابل سپری میکند می گوید: آماده هستم خود را تداوی کنم و وعده میدهم که دیگر هرگز از هیروئین استفاده نکنم.

یکی دیگر از معتادین که از گرفتن نام خود خودداری کرد گفت: دو بار خود را تداوی کردم اما به دلیل بیکاری و بی روزگاری دوباره مواد مخدر را شروع کردم.

وی می گوید: سه بچه و دو دختر دارم وقتی که خانه می روم آنها رویه خوبی نمی کند و مرا از خانه بیرون می کنند.

وی در رابطه به دسترسی به مواد مخدر در شهر کابل گفت: مواد مخدر در شهر کابل آزادانه فروخته می شود نه پولیس چیزی میگه و نه مردم عادی. وی از حکومت می خواهد وقتی که معتادین را تداوی می‌کند باید برای شان کار بدهد تا دیگر از مواد مخدر استفاده نکند.

داکتر زلمی نورزی غوری رئیس شفاخانه یکهزار بستر تداوی معتادین مواد مخدر ابن سینا گفت: اکنون در این مرکز ۷۶۰ تن معتاد به مواد مخدر را تحت تداوی داریم و همچنین روزانه تیم های سیار ما  در محلات و خیابان ها رفته و حدود ۶۰ الی ۷۰ معتاد را جمعآوری و در این مرکز انتقال می دهند.افرادی که در این مرکز تحت تداوی قرار می گیرند معتادین خیابانی و بی سرپناه هستند و در ۴۵ روز تداوی می شوند و بعد از تداوی،آنها جهت آموزش های حرفه ای به وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین معرفی می شوند. همچنان مراکز تداوی برای نوجوانان ، زنان واطفال نیز داریم وزارت صحت عامه نظر به پالیسی و ستراتیژی ملی مراکز را ایجاد نموده است اما بحث این جا است که ایجاد مراکز راه حل نیست بلکه راه حل مبارزه همه گانی میباشد.مافیای مواد مخدر آزادانه در بازار و خیابان ها مواد مخدر را بفروش می رسانند باید جلو دست فروشان مواد مخدر گرفته شود.

محمد حنیف دانشیار سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقدامات آن وزارت گفت: این وزارت برنامه  وقایه را در اولویت کاری خود قرار داده تا آمار معتادین در کشور کاهش یابد.

در همکاری با وزارت ارشاد  حج و اوقاف و شورای علمای کشور برنامه آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر را  در مساجد  مراکز دینی و فرهنگی روی دست گرفته و حرمت استفاده  تولید و قاچاق مواد مخدر توسط علمای دینی کشور توضیح می‎شود.

برنامه دیگر آگاهی دهی در رابطه به اضرار مواد مخدر در نصاب درسی مکاتب است.

همچنان تعداد زیادی از معلمین در این زمنیه تحت آموزش قرار گرفته اند.

در عین زمان برنامه آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر در لایحه وظایف شورا های مردمی وزارت احیا و انکشاف دهات گنجانیده  شده و درقراً و قصبات افغانستان آگاهی دهی صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر از افزایش ظرفیت تداوی معتادین در کشور خبر داده گفت: در یک سال ظرفیت تداوی حدود چهل هزار معتاد را داریم اما متأسفاًنه باوجود این ظرفیت، به تناسب معتادین موجود در کشور بسنده نیست تلاش ها ادامه دارد تا ظرفیت تداوی را بیشتر از آن افزایش دهیم.

سروی تخمینی که در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شد حدود ۲ اعشاریه ۹ میلیون تن در افغانستان متأثر از از استفاده مواد مخدر بودند که از آنجمله حدود یک اعشاریه چهار میلیون تن معتاد میباشد و استفاده کننده گان دایمی مواد مخدر هستند.

در حال حاضر ۱۰۶ مرکز تداوی معتادین درکشور فعالیت دارد که ۳۰ در صد برای تداوی زنان و اطفال مشخص شده است.

اسد الله یادگاری سخنگوی معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله نیز در ارتباط به جمع آوری معتادین چنین گفت: طی هفت ماه سال ۲۰۱۸ میلادی ما توانستیم که ۳۶۸۰ تن از معتادین را از نقاط مختلف به شمول ساحه پل سوخته شهر کابل جمعآوری  و به مراکز تداوی معرفی کنیم.

عملیات پولیس ویژه مبارزه با مواد مخدر در همکاری با ارگان های ذیربط ازجمله وزارت صحت عامه و وزارت مبارزه با مواد مخدر به خاطر جمع آوری افراد معتاد در شهر کابل ادامه دارد. ما کوشش می کنیم که افراد معتاد که در محلات مختلف شهر کابل تجمع دارند و باعث اذیت و آزار شهروندان کابل می شوند جمع آوری و در صورت امکان به مراکز تداوی معرفی می کنیم.

هم چنان وی از اقدامات پولیس ویژه مبارزه با موادمخدر به خاطر بازداشت فروشندگان مواد مخدر در مرکز وولایات کشور گفت: در جریان سال ۱۳۹۷ خورشیدی بیش از ۲۰۰ تن از فروشندگان پرچون مواد مخدر در شهر کابل بازداشت شده است.

خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید