روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

توافق مسکو، بیجنگ و واشنگتن در مورد صلح افغانستان

نمایندگان کشورهای امریکا روسیه، چین و اتحادیۀ اروپا در واشنگتن دورهم جمع شده و برای دو روز متوالی روی پروسۀ صلح افغانستان به رای‌زنی پرداختند.

پس از ختم نشست، نمایندۀ ویژۀ امریکا از توافق میان طرف‌ها روی پروسۀ صلح افغانستان سخن زد و گفت که کشورهای بزرگ جهان با تأکید بر حفظ حاکمیت ملی افغانستان، گفتند که خواهان افغانستانی هستند که تهدیدی برای هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان نباشد.

نمایندۀ خاص روسیه ضمن اعلام پشتیبانی کشورش و جمهوری خلق چین، از پروسۀ صلح افغانستان گفت که پس از توافق صلح، نیازی به حضور نیروهای خارجی و پایگاه‌های آنان در افغانستان نخواهد بود.وی افزود که با خروج نیروهای خارجی، خلاءقدرت درافغانستان به میان نخواهد آمد و آتش‌بس دایمی برقرار خواهد شد.

نشست واشنگتن در داخل کشور نیز با استقبال روبرو شده و برخی سران سیاسی از جمله حامد کرزی رئیس ‌جمهور پیشین از توافق طرف‌ها استقبال کرده و گفته است که بدون همکاری و همآهنگی کشورهای منطقه و جهان امکان برقراری صلح درافغانستان نیست.

نشست واشنگتن پس از آن برگزار شد که اخیراً وزیر خارجۀ امریکا گفت که اهداف متضاد منطقه‌ای روند صلح افغانستان را پیچیده ساخته و امکان توافق صلح را دشوار گردانیده است.

نشست کشورهای روسیه، چین و امریکا، چند نکته را روشن ساخت:

۱٫نشست دو روزۀ واشنگتن مهمترین کنفرانس در مقیاس جهانی دربارۀ صلح افغانستان بود.این نشست می‌تواند زمینه‌ساز امضای موافقت‌نامۀ صلح با طالبان باشد.به ویژه این‌که طالبان از کشورهای منطقه از جمله روسیه خواسته‌اند که موافقت‌نامۀ صلح را ضمانت کنند.

۲٫نشست نمایندگان سه کشور بزرگ و تأثیرگذار در قضایای افغانستان در شرایطی برگزار‌شد که گمانه‌زنی‌ها از تقابل اهداف و برنامه‌های کشورهای روسیه، چین و امریکا در بحث صلح افغانستان وجود داشت.برخی کشورهای منطقه از این‌که در جریان مذاکرات صلح امریکا با طالبان قرار ندارند، ابراز نگرانی کرده بودند.ایالات متحده امریکا متهم به نادیده‌گرفتن کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان بود.ظاهراً نشست سوءتفاهمات را رفع ساخته و چشم‌انداز روشنی از مذاکرات ارایه کرده است.

۳٫همۀ طرف‌ها باور دارند که بدون نقش و همکاری کشورهای منطقه، دست‌یابی به صلح و ثبات پایدار در افغانستان ناممکن است.با توجه به این‌که کشورهای منطقه بیشترین نفوذ را بر طالبان و دیگر ذینفعانِ روند صلح به ویژه مجاهدین و احزاب سیاسی دارند، نادیده گرفتن آنان به معنای ناکامی مذاکرات جاری است.بدون نقش‌آفرینی مثبت این کشورها اولاً طالبان حاضر به معامله نخواهند شد و ثانیاً نیروهای پرنفوذ داخلی با معاهدۀ صلح موافقت نخواهند کرد. بنابراین، همآهنگی و همسویی کشورهای منطقه و امریکا در روند صلح، حایز اهمیت می‌باشد.ایالات متحده امریکا تلاش می‌ورزد که پیش از برگزاری دور ششم مذاکره با گروه طالبان، تمام مقدمات توافق صلح نهایی شود و نشست پیش روی 

دوحه سنگ تمام به مذاکرات جاری بگذارد.

ایالات متحده امریکا دربارۀ مذاکرات جاری صلح با طالبان با نمایندگان اکثر کشورهای با نفوذ در مسایل افغانستان از جمله انگلیس، اتحادیۀ اروپا، هند، پاکستان، چین، روسیه، هند، عربستان، امارات، قطر و برخی از کشورهای آسیای مرکزی به رأی زنی و گفت‌وگو پرداخته است. احتمال می‌رود که در نشست بعدی نمایندگان طالبان و امریکا مایک پمپئو وزیر خارجۀ امریکا نیز حضور یابد.

گروه طالبان خواستار حضور وزیر خارجۀ امریکا در مذاکرات جاری در قطر است.

 وزیر خارجۀ امریکا نیز گفت که شخصاً برای هم یاری با خلیل‌زاد به قطر می‌رود. در نشست‌های پیش رو روی دو مسأله اصلی یکی جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و جلوگیری از استفادۀ گروه‌های ترویستی از خاک افغانستان علیه کشورهای منطقه و جهان توافق صورت گرفت. در نشست پیش رو، روی گفت‌وگوی مستقیم حکومت با طالبان و همچنان آتش بس دایمی بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

اکنون نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در کابل حضور دارد و سعی می کند تا  یک تیم مذاکره‌کنندۀ همه شمول را ترتیب نماید تا در دور بعدی مذاکرات شرکت کنند. حکومت سرگرم برگزاری لویه جرگه است و انتظار دارد که نشست جریان‌های سیاسی با طالبان پس از لویه جرگه برگزار شود. لویه جرگه با یک ماه تأخیر به تاریخ ۹ ثور در کابل برگزار می‌شود.

میرویس قادری

ممکن است شما دوست داشته باشید