روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

توافقنامه سیاسی میان رئیس جمهور غنی و رئیس شورای عالی مصالحه ملی به امضا رسید

‎محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، بعد از ظهر دیروز توافقنامه سیاسی را با داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، در قصر دلگشا ارگ، امضا کرد.
‎در مراسمی که به همین مناسبت برگزار گردید بود و در آن حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، استاد عبدرب الرسول سیاف، محمد یونس قانونی، استاد عبدالکریم خلیلی، داکتر زلمی رسول، باتور دوستم، محمد معصوم استانکزی، محمد یوسف غضنفر نماینده فوق‌العاده رئیس جمهور در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر، داکترحمد الله محب مشاور امنیت ملی کشور و داکتر فضل محمود فضلی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهور حضور داشتند، توافقنامه سیاسی میان رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به امضا رسید.
‎سپس، رئیس جمهور کشور صحبت نمود و ضمن ابراز امتنان از میانجیگری‌های بزرگان سیاسی کشور گفت که امروز برای افغانستان روز مهم و تاریخی است، افغان‌ها ثابت ساختند که با تدبیر و عقل جمعی به منافع ملی شان می‌اندیشند و به آن متعهد اند. وی افزود: ما نشان دادیم که بدون میانجیگری دوستان بین‌المللی، می‌توانیم به طریقه معقول به راه حل‌های اساسی برسیم.
‎رئیس جمهور غنی، از داکتر عبدالله عبدالله بخاطر پذیرفتن مسئولیت شورای عالی مصالحه ملی ابراز امتنان کرد و گفت که شما تعهد خویش را برای منافع ملی کشور ثابت نمودید، اعتماد کامل دارم که شما قابلیت، ظرفیت و مدیریت این آرزوی بزرگ مردم افغانستان را دارید و همۀ ما با شما همکار خواهیم بود.
‎همچنان، رئیس جمهور کشور از تلاش‌های دوامدار حامدکرزی رئیس جمهور پیشین و استاد عبدرب الرسول سیاف بخاطر رسیدن به این توافق تاریخی تشکر کرد و گفت که تلاش‌های شما زمینه را برای اجماع ملی بالای صلح فراهم نمود، نقش بارز شما در همآهنگی بزرگان افغانستان مهم می‌باشد.
‎رئیس جمهور محمد اشرف غنی تصریح کرد که صلح گم‌شده افغان‌هاست و اجماع ملی بالای صلح بخاطر بقای افغانستان مهم و حیاتی است. در روزهایی که در پیشرو داریم، امید است که با وحدت و فکر منسجم بتوانیم در قدم نخست زمینه آتش‌بس را فراهم نمائیم و بعد صلح دومدار و پایدار را بدست بیاوریم.
‎رئیس جمهور غنی گفت: «ازخداوند بزرگ شکرگذارم و افتحار می‌کنم که امروز صف جمهوریت بخاطر داعیه مقدس صلح و رسیدن به ثبات دایمی متحد و یک پارچه است.»
‎متعاقباً داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی صحبت کرد و از تلاش‌های بزرگان سیاسی کشور، نیروهای امنیتی و دفاعی و ملت افغانستان بخاطر دفاع از نظام جمهوری، تشکر کرد.
‎داکتر عبدالله، گفت که امروز برای مردم افغانستان که از یک‌سو بخاطر ادامه جنگ و از سوی دیگر بخاطر بحران شیوع ویروس کرونا در شرایط سخت و دشوار به سر می‌برند، خبر خوش است، مردم انتظار این روز را داشتند.
‎رئیس شورای عالی مصالحه ملی از تلاش‌های بزرگان سیاسی کشور تشکر کرد و گفت که بخش عمده این توافق از نیت نیک شما سرچشمه می‌گیرد. وی همچنان از تلاش‌های جامعه جهانی بخاطر رسیدن به یک توافق سیاسی ابراز امتنان کرد و گفت که وضعیت که پیش آمده بود، باعث کاهش کمک جامعه بین‌المللی و افزایش ناامنی‌ها گردید و فضایی را ایجاد کرد که مسئولیت ما را بیشتر از پیش بخاطر خیر و فلاح کشور و بهبود زندگی مردم، افزایش داد.
‎داکتر عبدالله عبدالله گفت که این توافقنامه یک توافقنامه سیاسی جامع است، امیدوارم با فرصت به دست آمده و با استفاده از تجارب گذشته همه کوشا باشیم تا این توافقنامه عملی گردد و این کار به خیر مردم افغانستان است. وی افزود که مسئولیت شورای عالی مصالحه ملی را به عنوان یک امتیاز نه، بلکه به حیث یک مکلفیت و مسئولیت در برابر خداوند (ج) و مردم کشور با کمال افتخار پذیرفتم. موفقیت ما بستگی به همکاری همه ما دارد.
‎در این مراسم، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نیز صحبت کرد و از رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله بخاطر انجام اقدامات ضروری برای اتحاد، اتفاق، وحدت ملی و تسریع پیشرفت‌های صلح، تشکر کرد. وی افزود که تمام تلاش‌های ما بخاطر این بود که افغانستان به سرعت به صلح برسد. امیدوارم که دیگر نه از جانب طالبان و نه هم از جانب حکومت افغانستان یک گلوله هم فیر نشود.
‎استاد عبدرب الرسول سیاف، همچنان از رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله بخاطر لبیک گفتن به مصالح کشور و خواست مردم افغانستان ابراز امنتان نمود و گفت که امیدواریم جای تقابل را توافق بگیرد و همه با هم به رنج و درد ملت افغانستان رسیدگی نمائیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید