روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

تنفس در ورزش

محمد یعقوب

اصلی ترین و مهم ترین نکته ای که در ورزش بسیار مهم و قابل اهمیت است، تنفس می باشد. شاید خیلی از مربیان و اساتید علم ورزش، در مورد فواید ورزش و تأثیر تغذیه در بافت های عضلاتی بدن، تحلیل های نوشته باشند و نقدهای گونه گونی درخصوص آناتومی بدن و چگونگی تشکیل ماهیچه ها که تأثیرهای فراوانی در قدرت، سرعت و عکس العمل بدن دارند ، داشته باشند ، اما در بخش تنفس کمتر به چشم می خورد .

ضمن آنکه آکسیجن هم چون آب در حیات نباتات، جانوران و بشریت ضروری می باشد، ولی چگونکی استفاده و گرفتن اکسیجن ، مهم تر از آن می باشد.

شما می توانید جانورانی که در دشت های آزاد و طبیعی زندگی می کنند را ، با جانورانی که در داخل قفس یا در محیط های بسته زندگی می کنند ، مقایسه کنید.آنها که در طبیعت از اکسیجن خالص بهره می برند و برای تغذیه مجبور هستند تلاش زیادتری نمایند ، عضلات و بدن آماده تری نسبت به حیواناتی دارند که در درون قفس زندگی می کنند ، زیرا اکسیجن خالص در تنفس جانوران که توسط ریه های آنان با خون مخلوط می شود ، نقش بسیار مهمی در سلامت آنها دارد. شما اگر ریشه های یک گیاه که در متن اکسیجن خالص قرار دارد را نصف کنید ، رنگ و رخسار تند آن گیاه به سختی ادامه حیات داده و حتی الامکان از بین رفتن آن گیاه نیز پیش خواهد آمد.

حتی اگر در بین جانداران نیز نصف ریه های آنان را جدا کنید بلافاصله رو به زوال رفتن آنها را به چشم خواهید دید.

تمامی مثال هائی که ذکر شد برای تمامی انسان ها مشهود است. به خاطر آلودگی هوا در شهرها کسی نمی تواند از تمامی ظرفیت ریه های خود که موجب تصفیه اکسیجن در بدن می گردد، استفاده نماید و تنها ۳۰ الی ۴۰ درصد آن مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر اکسیجنی که از راه بینی وارد ریه می گردد، خوب بررسی شود ، متوجه خواهیم شد که چرا ما با این حجم ریه فقط نصف و کمتر از آن را استفاده می کنیم.

حال باید چه کرد؟

برای این که از حجم کامل ریه خوب استفاده کنیم توجه شما را به جمله های زیرجلب می نمایم تا با رعایت آن از این تصفیه خانه خدا دادی به نحو احسن استفاده نمائیم.

در هنگام تنفس، عمل دم از بینی و عمل بازدم از دهان انجام شود. این کار حداقل ۱۰ دقیقه به صورت روزانه و یا خصوصاً قبل از خواب انجام گردد.

هیچ گاه سعی نکنید عمل بازدم را با بینی انجام دهید. این حالت باعث آسیب رسانیدن به پره های داخل بینی می شود.

برای بالا بردن حجم ریه ها در هنگام ورزش، ابتدا به صورت دم و بازدم تنفس های عمیق انجام شود. حداقل ۵ مرتبه و بی صدا عمل بازدم انجام گردد. در هوای سرد به هیچ وجه این حرکت را انجام ندهید زیرا باعث سرماخوردگی بخشی از ریه ها می شود.

به اندازه کافی اکسیجن را از طریق بینی وارد ریه نمائید، آن گاه با توجه به توان خود از عدد ۱۰ شماره معکوس را شروع کنید و در انتها با عمل بازدم هوا را از دهن خارج کنید.

با مهارتی که در فاصله ۲ هفته تمرین کسب کرده اید، ریه های خود را تا آن جائی که مقدور است مملو از اکسیجن نموده و بلافاصله عمل بازدم را انجام دهید.

از حرکات سرعتی و غیرمعقول خودداری نمائید.

نفس کشیدن صحیح باعث شادابی و نشاط در پوست صورت و بدن خواهد شد.

تنفس باعث رقیق شدن خون و کمک به قلب برای پمپ کردن خواهد شد.

تنفس درست به خودی خود یک نوع تغذیه سالم برای خون است. خون و اکسیجن سالم کمک فراوانی در حجم و ساخت عضلات مختلف بدن و درون بدن خواهد شد.

هنگام مطالعه که چشم ها خسته می شوند، می توان با ۳ الی ۵ بار تنفس صحیح (دم و بازدم آرام) مجدداً مطالعه را ادامه دهید.

شما می توانید تمرین های تنفسی را در سایر نقاط خوش آب و هوا انجام داده و بهره گیری فراوانی از نوع تنفس بگیرید.

ریه های خود را از دود سگرت، قیلون و غیره پر نکنید، زیرا منفذهای ( محل گذشتن ) فراوانی بر اثر دودها آسیب خواهد دید که ساخت دوباره منفذها زحمات بسیاری را می طلبد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید