روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

تجمل‌گرایی و تن‌پروری طلسم غیرت را در‌هم می‌شکند

عبدالروف توانا

هر گاه غیرت و شجاعت یک ملت زایل شود، نیروی دفاعی آن ضعیف و از هم متلاشی می گردد، آن وقت است که طعمه‌ای برای بلعیدن دیگران می‌شوند.

تهاجم فرهنگی نوع خاصی از تهاجم است که به طور پنهان و غیر مستقیم از جانب یک ملت نسبت به ملت دیگر در زمینه‌های فکری و فرهنگی صورت می‌گیرد. پدیده‌ی «تهاجم فرهنگی» دارای مسائل و ابعاد پیچیده و گسترده‌ای است.

تهاجم فرهنگى اقدامِ آرام و بى‌سروصدایى است.

یکى از راه‌هاى تهاجم فرهنگى، این بوده است که سعى می‌کنند جوانان مؤمن را از پای‌بندی‌هاى محکم به ایمان، که همان عواملى است که یک تمدن را نگه مى‌دارد، منصرف کنند.

همان کارى را که در اندلس، در قرن‌هاى گذشته انجام دادند، جوانان را، به فساد و شهوت‌رانى و می‌گسارى مشغول کردند.

این گونه دسایس جهت اضمحلال امت اسلامی و اقتدار مسلمانان به شکل خطرناک آن هنوز ادامه دارد که نظیر آن را امروز در مخالفت به اسلام در کشورهای اسلامی و جریان‌های وابسته به استکبار می بینیم که حجاب اسلامی و حتی مساجد را به آتش می‌کشند .

مسلماً یکی دیگر از شیوه های جنگ نرم تجمل‌خواهی و ناز‌پروردگی است که برای مردم تباهی‌آور است، چه در نهاد آدمی انواع بدی‌ها و فرو‌مایگی‌ها و عادات زشت پدید می‌آورد و خصال نیکی را که نشانه و راهنمای کشور‌داری‌ است‌، از میان می‌برد و انسان را به خصال متناقض با نیکی، متصّف می‌سازد.

بنابراین تجمل‌پرستی و خصال زایده شده از آن، نشانه بدبختی و انقراضی است که خداوند آن‌ را‌ در آفریدگان خویش مایه نابودی ساخته است.

از این‌رو مقدمات نابودی و زبونی در نظام پدید می‌آید و گرفتار بیماری‌های‌ مزمن‌ پیری و فرسودگی می‌شود تا‌ سرانجام‌ واژگون می‌گردد.

عادت و رسوم تجمل‌پرستی و مستغرق شدن در عیش‌ونوش و تن‌پروری، شدت و طلسم غیرت را‌ که‌ وسیله غلبه یافتن است‌ در‌ هم می‌شکند و هرگاه غیرت و شجاعت زایل گردد، نیروی حمایت و دفاع مردمی نقصان می‌پذیرد، تا چه رسد به‌این‌که به توسعه‌طلبی بر‌خیزند و آن وقت ملت‌های دیگر آنان‌ را‌ می‌بلعند و از میان می‌برند.

اگر ملّتى فرهنگ قوى و اصولى نداشته باشد و یا قدر و اهمیت فرهنگ خود را نداند و به خودباختگى، سستى، بى‏تفاوتى، محافظه‌کارى و سطحى‌نگرى دچار گردد؛ یعنى سیاست تساهل و تسامح در اصول اساسى فرهنگِ خود به کار بندد، بى‏تردید زمینه هجوم فرهنگ بیگانه و فروپاشى فرهنگ خودى را فراهم ساخته است.

در چنین هنگامى دشمن، با یورش بى‏امان فرهنگى به گونه‏ى اساسى، باورهاى ملّى و مذهبى آن مّلت را دچار دگرگونى مى‏سازد و آن‏گاه با جایگزین کردن فرهنگ جدید بر مبناى پیشبرد هدف‏هاى اساسى خود، آن جامعه را در دام استعمار و استثمار خود گرفتار مى‏کند.

در آندلس، دشمن با تکیه بر زمینه‏هاى داخلى و خارجى نخست به تهاجم فرهنگى علیه مسلمانان پرداخت و آن گاه که مسلمانان را به وابستگى فرهنگى دچار کرد، ضربه‏هاى پایانى را بر آنان وارد ساخت.

با مرورى بر تاریخ اندلس اسلامى، روشن مى‏گردد که مهم‌ترین روش­ تأثیر گذار در شکست مسلمانان و فروپاشی تمدن اسلامی، به کارگیرى ابزار شکننده‏ى تهاجم فرهنگى بود. مسیحیان اروپا، برای بازپس‌گیری سرزمین‌شان از مسلمانان، آنگاه که از تلاش فیزیکی مأیوس گردیدند، با برنامه‌ریزی و تلاش فرهنگی چندین‌ساله، آرام و بی‌سروصدا، اندلس تازه مسلمان‌شده را، دوباره مسیحی کردند و از مسلمانان پس گرفتند.

شیوه‏ى دیگر دشمن در این تهاجم فرهنگى ترویج انحرافات جنسى و ضعیف کردن مبانى اخلاقى مسلمانان است که در نتیجه‏ى آن حکومت هشت‌صد‌ساله‏ى مسلمانان در اندلس نابود شد و فلسطین نیز به اشغال صهیونیست‌ها درآمد .

وقتی دشمن با جنگ رویارو نمى‏تواند در برابر توان رزمى مسلمانان مقابله کند، یگانه راه موفقیت خویش را با گستردن دام فساد و فحشا و گسترش بى‏بند و بارى، نیروى محرکه‏ى حکومت اسلامی را که همان ایمان جوانان است، از کار می اندازد.

به همین منظور سازمان های تبشیری و استخباراتی غرب براى تفریح و خوش‌گذرانى، جوانان مسلمان را در کشورهای تحت نفوذ خویش پارک‏هاى زیبایى را می‌سازند و دختران دلرباىی را به آن پارک‏ها گسیل داشته و از آنان به عنوان شیطان فسون‏گرى براى فریب جوانان غافل مسلمان، بهره می‌گیرند .

طوری که تاریخ ثابت ساخته است، مسیحیان جهت نابودی حکومت اسلامی دختران طنّاز و عشوه‏گرى مسیحی را برای تحریک جوانان مسلمان در اندلس موظف و جوانان را در گرداب شهوت غرق مى‏کردند.

در نتیجه، جوانانى که تا چندى پیش، تفریح‌شان تمرین تیراندازى و اسب‌سوارى و شمشیرزنى یا گفت و گوهاى علمى بود، به سوى این مهلکه‌ی فساد و بى‏بندوبارى کشیده شدند.

از سوى دیگر براى گمراه کردن جوانان مسلمان، کلوپ‏هاى شبانه‏ى مجلّلى آماده کردند که در آن‏ها دوشیزگان مسیحى به عنوان پیش‌خدمت از مهمانان پذیرایى مى‏کردند.

البته برنامه‌ریزان این توطیه، براى انجام کامل هدف‏هاى شوم شان، این کلوپ‏ها را شبانه‌روزى کرده بودند و رایگان از جوانان مسلمان پذیرایى مى‏کردند.

رفته رفته مسلمانان در باتلاق فحشا و فساد، غوطه ور شدند و روح شان با گناه و آلودگى‏ها ملوث گردید و پاکى و صفاىی خود را از دست دادند.

جوانانى که روزگارى براى آموختن اخلاق و تقوا و خودسازى بر یکدیگر پیشى مى‏گرفتند و همواره در پى شهادت‏طلبى و پیش برد اسلام بودند، دیگر بیماران، دواى درد خود را در پارک‏ها و کلوپ‏هاى فساد و می‌خوارگى و ابتذال مى‏جستند. با این حال افرادى که شب و روز به خوش‌گذرانى و لذت‏هاى جنسى عادت کرده بودند، چگونه حاضر بودند این همه لذت‏ها را با جنگ و خون‏ریزى عوض کنند. در نتیجه آنان موافق هرگونه حکومتى بودند که مناسب حال شان باشد و وسایل مستى و مى‏گسارى آنان را فراهم کند.

بدیهی است که نازپرودگی و تجملات، زمینه فساد اخلاقی را فراهم می‌کند؛ زیرا فساد و فحشا بستری لازم دارد و بستر آن، کاخ‌های مجلل، پارک‌های زیبا، کاباره‌ها و … است که همه آن‌ها ناشی از ثروت و رفاه‌زدگی است.

جامعه‌ای که دغدغه اول مردم آن، سدّ جوع و تلاش برای زنده‌ماندن است، نوبت به عیاشی و شهوترانی نمی‌رسد.

زندگی اشرافی و تجمل‌گرایی است که بستر لازم برای عیاشی، خوش‌گذرانی، تمایلات نفسانی و شهوانی را فراهم می‌کند. شاید به همین دلیل است که اسلام به شدّت، پیروانش را از تجمّل‌گرایی و مصارف گزاف، برحذر داشته است.

ملل و جوامعی‌ که‌ در عیش‌ونوش فرو رفته و تمام دارایی و ثروت کشورشان را صرف‌ خوشگذرانی‌ می‌کنند، دیری نمی‌گذرد که به انواع‌ مصیبت‌ها‌ و گرفتاری‌ها‌ دچار‌ می‌شوند‌. در چنین جامعه‌ای،‌ نیروی‌ کار‌ و فعالیت‌ تعطیل شده و روحیه رخوت، سستی و تنبلی جامعه و افرادش را تسخیر می‌کند، در نتیجه روحیه‌ی شجاعت و دلیری،‌ مقاومت‌ و مبارزه با عوامل بیگانه می‌میرد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید