روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

تأکید استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور بر تأسیس یک نهاد مستقل دولتی و عهده دار مسئولیت مبارزه با فساد اداری

کنفرانس امانتداری؛ نقش ادارات مستقل در مبارزه علیه فساد اداری به مناسبت تجلیل از روز جهانی مبارزه علیه فساد اداری در مرکز رسانه های حکومت برگزار شد. در این کنفرانس سفیراتحادیه اروپا، انگلستان و دنمارک، مسئولان دفترنمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، رئیس اداره عالی بازرس، رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی و بین المللی و نهادهای مدنی و رسانه ها حضور داشتند.

استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور از دیدبان شفافیت افغانستان برای برگزار کردن این کنفرانس ابراز خرسندی کرد ولی در عین حال افزود که ما در افغانستان از نگاه فرهنگی، بیشتر روحیه آیینی و مناسکی پیدا کرده ایم و همواره از روزها و سالگردها تجلیل و بزرگداشت به عمل می آوریم و این باعث می شود که از اصل موضوع و تعمق در مورد چالش ها و نیازها و راه حل ها غافل بمانیم.وی افزود که فرهیختگان و اندیشمندان ضمن بزرگداشت از نمادها و سمبول ها، به نیازهای دولت و ملت و مقتضیات عصر و زمان بیشتر بیندیشند و وضعیت ها را منصفانه و واقع بینانه، بررسی و نقد کنند و راه حل ارائه کنند. استاد دانش گفت که هر چند فساد پهنه وسیعی دارد ولی آنچه بیش از هر مورد دیگر خطرناک است، فساد مالی کارمندان و نهادهای دولتی است.  

 وی تأکید کرد که در همه بحث ها و برنامه ریزی ها تمام توجه بیشتر معطوف به فساد دولتی و فساد مالی باشد. وی گفت با آن که فساد اداری تاهنوز یکی از مشکلات اساسی در کشور است؛ اما در سال های گذشته اقدامات خوبی نیز صورت گرفته و پیشرفت هایی هم به دست آمده است.معاون دوم رئیس جمهور تصمیم قاطع رهبری حکومت در مبارزه با فساد اداری، تقویت رسانه های آزاد، تصویب قانون دسترسی به اطلاعات، ایجاد کمیسیون مربوطه و ایجاد کمیته مشترک بین حکومت و رسانه ها برای حمایت از مصونیت خبرنگاران، عضویت افغانستان در دولتداری باز، حمایت از جامعه مدنی و فعالین مدنی افغانستان، تصویب و تعدیل نزدیک به ۴۵۰ قانون در دوره حکومت وحدت ملی را بخشی از اقدامات حکومت در سال های گذشته برای مهار فساد عنوان کرد.

معاون دوم رئیس جمهور در عین حال تأکید کرد که با همه ی این اقدامات ما هنوز به اهداف مورد نظر نرسیده ایم. وی گفت که ما در نهادسازی و نظام سازی در مورد مبارزه با فساد اداری ناکام بوده ایم و هنوز از یک نهاد دولتی مستقل عهده دار مسئولیت مبارزه با فساد برخوردار نیستیم که بتواند این پروسه را با تمام برنامه های آن از یک مرجع و از یک آدرس مدیریت و رهبری کند. وی بر تأسیس هرچه سریعتر کمیسیون مستقل مبارزه با فساد اداری که در متن قانون مربوطه پیشبینی شده است، تأکیدورزید.

استاد دانش با بیان ضرورت و همکاری نهاد های مستقل در امر همکاری با دولت در مبارزه با فساد اداری از نهاد میک و همچنین دیده بان شفافیت قدر دانی و فعالیت آنان را مؤثر خواند.در این کنفرانس، سید اکرام افضلی رئیس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان سخننرانی کرد.  افضلی از حمایت و پشتیبانی همیشگی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور از نهادهای مدنی و رسانه ها ابراز قدردانی کرد.گفت: نقش ادارات مستقل زمانی مؤثر است که در تصمیم گیری های کلان ملی سهم داشته باشند. وی از بازداشت فعالان مدنی ولایت لوگر که اخیرا اتفاق افتاد ابراز ناخرسندی کرد و گفت که فرهنگ معافیت در برابر قانون باید در افغانستان خاتمه داده شود.

همچنین  پیر مایدون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در سخنرانی خود از اقدامات حکومت افغانستان ابراز قدردانی کرد و بر همکاری مشترک نهاد ها در امر مبارزه با فساد اداری تأکید ورزید. وی گفت:” فساد اداری همه ی مردم افغانستان را متأثر می سازد و ضرورت است که همه باید برعلیه فساد اداری همکاری مشترک داشته باشند.”

 مایکل لند جپسین سفیر دنمارک در افغانستان نیز در سخنرانی خود از تأثیرات منفی فساد بر شهروندان افغانستان یاد کرد و گفت که:” فساد یک زهرکشنده برای جامعه است که تمام جامعه را فلج می سازد.” وی با اشاره به چگونگی مبارزه دولت دنمارک با فساداداری و موفقیت آن کشور در این راستا، بیان داشت که در افغانستان میکانیزم و لوایح به خوبی تنظیم شده است و ضعف موجود مربوط به چگونگی تطبیق آن ها است.

همچنین  گلس لور سرپرست سفارت انگلستان در کابل، در صحبت خود تأکید کرد که فساد در هرجامعه ی مؤثریت حکومت را نشانه می گیرد و حکومت افغانستان هرچند که گام های مؤثری برداشته است بازهم برای مهار فساد باید بیشتر تلاش کند.

خانم غزال حارث رئیس اداره عالی بازرس نیز در صحبت خود مسیر مبارزه با فساد اداری را یک راه پرپیچ و خم عنوان کرد و تأکید ورزید که مبارزه با فساد در افغانستان نیازمند اراده جدی دولت و حمایت قاطع مردم و نهادهای مدنی است.

خانم رومانان وشوینگر رئیس بخش حاکمیت قانون یوناما در افغانستان نیز در صحبت های خود از اقدامات حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساداداری تقدیر کرد و در عین حال برهمکاری قاطعانه و مشترک حکومت و نهادهای مدنی در مبارزه فساد اداری تأکید ورزید .

ممکن است شما دوست داشته باشید