روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

بهره‌برداری ۱۳۳ شبکه آبیاری آغاز شد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در هفته آب و برق، روند بهره‌برداری از ۱۳۳ شبکه جدید آبیاری را در یازده ولایت آغاز کرد.
اکبر رستمی‎ رئیس اطلاعات و سخنگوی وزارت زراعت، می‌گوید این شبکه‌ها توسط وزارت زراعت در ولایت‌های ننگرهار، بلخ، هرات، بغلان، لوگر، کابل، بادغیس، پروان، تخار، کندز و بدخشان ساخته شده است.
رستمی‎ گفت که با ساخت این شبکه‌ها ۵۶هزار و ۸۴۳هکتار زمین زراعتی در سال جاری خورشیدی تحت پوشش آبیاری قرار می‌گیرد. به گفته او، بهره‌برداری این پروژه‌ها فصل تازه‌ای در عرصه زراعت می‌گشاید.
سخنگوی وزارت زراعت هم‌چنین گفت که این وزارت برای ساخت این شبکه‌ها در یازده ولایت، ۴۲۶ میلیون و ۵۲۵هزار و ۵۸۹ افغانی هزینه کرده است. او تاکید کرد که افزایش پایدار حاصلات زراعتی، کاهش فقر، بهبود مصونیت غذایی، جلوگیری از ضایعات آب، کاهش تاثیرات منفی خشک‌سالی، افزایش صادرات محصولات زراعتی از اهداف ساخت این شبکه‌های آبیاری است.
اکبر رستمی ‎افزود: «تطبیق و بهره‌برداری این پروژه‌ها باعث بلند بردن سطح درآمد دهقانان، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش ساحات زراعتی می‌شود. افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی حاصلات و کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی ضایعات آب از تاثیرات عمده‌ تطبیق و بهره‌برداری از این شبکه‌های آبیاری است.»
آبیاری سالانه ده‌ها هزارهکتار زمین در کشور، به افزایش کار و تولید زراعتی می‌انجامد که در نتیجه به افزایش صادرات و رشد اقتصاد کشور منجر می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید