روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بهره‌برداری پکن از جزایر مورد مناقشه

مایک پومپئو، وزیرخارجه امریکا با انتقاد شدید از چین، بهره برداری این کشور از منابع آبی و خشکی در جزایر مورد مناقشه دریای جنوبی چین را غیرقانونی خوانده و آن را بخشی از تلاش پکن برای استقرار «امپراتوری آبی» خود ارزیابی کرده است.
پومپئو روز دوشنبه، ۱۳ جولای، تاکید کرد که از نظر امریکا «کارزار قلدر مأبانه» پکن در کنترول این مناطق دریایی «نادرست» است.
او گفته چین «عامدانه حقایق را وارونه و قوانین بین‌المللی را مغرضانه تعبیر می‌کند.»
چین مناطق بزرگی از این دریا را که هم تایوان و هم فیلیپین، ویتنام، بروئنی و مالیزیا ادعای مالکیت بر آن را دارند، متعلق به خود می‌داند و بر همین اساس هم در جزایر مصنوعی که آنجا احداث کرده، استحکامات نظامی‌دایر کرده است.
مناقشه بر سر این جزایر و مناطق آبی در دریای جنوبی چین قدمتی به اندازه چند قرن دارد اما در چند سال اخیر با حضور بیشتر چین در این ناحیه، مناقشات میان این کشورها همواره رو به افزایش بوده است.
پکن مدعی است که این منطقه بخشی از «مدار ۹ نقطه» است و با ساخت جزایر مصنوعی در آنجا و استقرار گشت زنی نیروی دریایی خود، در این منطقه استقرار نظامی‌سنگینی پیدا کرده است.
با وجود این که این جزایر به طور کلی غیرقابل سکونت هستند اما این دو رشته جزایر به لحاظ منابع طبیعی و همچنین قرار گرفتن در مسیر کشتیرانی و این که منبع بزرگی برای صنعت صیادی هستند، از اهمیت بالایی برخوردارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید