روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

بهای مواد خوراکی و مواد نفتی در بازارهای کشور در حال کاهش است.

از یک هفته بدینسو، بهای مواد خوراکی از جمله آرد، روغن، برنج و مواد نفتی در بازارهای کشور کاهش یافته ‌است.

شماری از باشندگان شهر کابل می‌ گویند که از کاهش بهای مواد خوراکی خوش استند و امارت اسلامی باید قیمت ‌ها را در بازار نظارت کند.

در اثر تلاش های وزارت صنعت و تجارت و سایر نهادهای مربوط، بهای مواد مورد نیاز مردم کنترول خواهد شد و بهای این مواد بیشتر کاهش خواهد یافت.

از آنجائیکه سطح مصرف بر اساس نبود قدرت تقاضا و خرید مردم، کاهش یافته است، جهت افزایش قدرت مصرف و خرید مردم حکومت باید قیمت ها را متعادل نگهدارد تا بازارها تقویت شوند.

در صورتی که قیمت ها از کنترول بیرون شود مطمئنا تاثیرات منفی روی قدرت تقاضا و خرید  مردم خواهد داشت.

از آنجائیکه تعاملات و مبادلات تجارتی بیشر از طریق بانک ها صورت می گیرد، بدنبال تحولات اخیر و خروج نیروی های اشغالگر از کشور و مسدود شدن ذخایر ارزی کشور،  یک سلسله مشکلات و چالش های در مبادلات تجاری افغانستان با کشور های دیگر ایجاد گردید و واردات مواد غذایی و نفتی به چالش های مواجه شد.

خوشبختانه با تلاش های که در راستای حل مشکلات بانکی، تجاری و کاهش بهای مواد خوراکی و مواد نفتی توسط مسئولین مربوط صورت گرفت، بهای این مواد در تناسب با بهای جهانی مواد خوراکی و نفتی و در مقایسه با کشورهای همسایه به مراتب پایین تر است.

 

بهای مواد خوراکی و نفتی به دنبال امضای قرارداد میان افغانستان و روسیه بر سر واردات گندم و نفت، در بازارها کاهش یافته ‌است.

برنامه ریزی های حکومت جهت عقد قرارداد با ایران، قزاقستان و ترکمنستان که از لحاظ جغرافیائی نزدیک به افغانستان اند در راستای کاهش مواد خوراکی و نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اتاق تجارت و سرمایه‌ گذاری می‌‎ گوید که پایین آمدن بهای مواد خوراکی و نفت در جهان بر کاهش بهای مواد خوراکی به ویژه آرد، روغن و برنج اثر مثبت خواهد داشت.

افغانستان بیشتر مواد مورد نیاز خویش را به ویژه مواد خوراکی و نفت مورد نیاز خود را از کشورهای آسیای میانه، روسیه و ایران وارد می‌کند.

خواست مردم این است که حکومت  راهکارهای مناسب را جهت نظارت بر بهای مواد اولیه اتخاذ کند تا قیمت مواد خوراکی و مواد نفتی متعادل نگهداشته شود و قدرت خرید و مصرف مردم افزایش یابد و بازارها تقویت شوند.

 

صبور

ممکن است شما دوست داشته باشید